Wjazd
Aby przekroczyć granicę Norwegii, należy mieć przy sobie ważny paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty. Wiza nie jest wymagana.
Praktyczne informacje
- Jeśli planujesz przebywać w Norwegii ponad 3 miesiące, musisz zarejestrować swój pobyt na posterunku policji norweskiej.
- Policja norweska bardzo surowo traktuje wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym oraz zakłócanie porządku publicznego.
- Miejscowe władze mogą nałożyć na osoby, które dopuściły się przestępstwa na terenie Norwegii, czasowy lub definitywny zakaz wjazdu.
- W Norwegii Policja traktuje noszenie w miejscu publicznym noża7 cm na równi z posiadaniem broni.
- Koszty leczenia w Norwegii są bardzo wysokie. Osoba nieubezpieczona w Polsce powinna koniecznie wykupić przed przyjazdem do Norwegii indywidualną polisę ubezpieczeniową.
- Jeśli planujesz dłuższy pobyt i pracę w Norwegii, musisz mieć przy sobie ważny paszport. Jest on potrzebny na przykład w banku. Dowód osobisty często nie wystarcza.
- W okresie zimowym niektóre drogi, mosty czy przeprawy promowe (szczególnie na północy Norwegii) mogą być zamknięte.
- W Norwegii można używać zarówno polskiego jak i międzynarodowego prawa jazdy.
- Zimą w Oslo i niektórych innych dużych miastach należy opłacić specjalny podatek za jazdę na zimowych oponach z kolcami (piggdekkgebyr).
- Na terenie Norwegii jest wiele płatnych dróg i tuneli. Opłatę za przejazd można uregulować po przejechaniu bramki, w oznaczonych stacjach benzynowych przy drodze albo na stacjach benzynowych Esso.
- Nocowanie w samochodach w okresie zimowym przy bardzo niskich temperaturach, często także po spożyciu alkoholu, może zakończyć się śmiercią w wyniku zamarznięcia.
- Psy i koty możesz przywieźć z Polski do Norwegii na podstawie tzw. europejskiego paszportu dla zwierząt. Wyjątkiem są rasy zakazane: pitbull terier, amerykański staffordshire terier, brazylijski fila, toso inu i dog amerykański.
Napięcie Rodzaje gniazdek elektrycznych
Napięcie sieciowe: 230 V / 50 Hz
Numery Alarmowe
- Numer alarmowy: 112
- Pomoc drogowa: 02 222