Wjazd
Aby przekroczyć granicę Niemiec, należy mieć przy sobie ważny paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty. Wiza nie jest wymagana.
Praktyczne informacje
- Osoby przybywające do Niemiec podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Należy go dopełnić najpóźniej w ciągu 7 lub 14 dni (w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju związkowym) od wjazdu w urzędzie meldunkowym właściwym dla miejsca pobytu. Zameldowanie w hotelu, schronisku, na kempingu itp. dokonywane jest przez administrację obiektu.
- Ponieważ EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów specjalistycznego transportu medycznego do Polski, ani też transportu zwłok, wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia podczas podróży do Niemiec.
- W okresie świątecznym wszystkie sklepy w Niemczech są zamknięte. Drobne zakupy można zrobić na stacji benzynowej.
- Gest pokazania środkowego palca jest w Niemczech zakazany i można zostać za niego ukaranym mandatem.
- Osoby małoletnie podróżujące z osobami trzecimi, czyli osobami nieuprawnionymi do sprawowania władzy rodzicielskiej, powinny posiadać przy sobie notarialnie poświadczoną oraz przetłumaczoną na język niemiecki zgodę rodziców lub innych osób uprawnionych do sprawowania władzy rodzicielskiej.
- W Niemczech można używać zarówno polskiego jak i międzynarodowego prawa jazdy.
- Przejazd autostradami w Niemczech jest dla samochodów osobowych bezpłatny. Na niektórych autostradach w Niemczech nie obowiązuje górny limit prędkości.
- W niektórych niemieckich miastach zostały wprowadzone tzw. strefy ekologiczne. Prawo wjazdu do stref ekologicznych, obejmujących obszary centrów miast i oznaczonych znakami drogowymi z napisem Umweltzone, mają jedynie samochody osobowe i ciężarowe oznaczone specjalną plakietką z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu. Plakietki można nabyć w urzędach komunikacji, w stacjach diagnostycznych oraz w autoryzowanych warsztatach na terenie Niemiec.
- Niemiecka policja rygorystycznie kontroluje stan techniczny pojazdów. Jeżeli stwierdzi poważne usterki, może zatrzymać dowód rejestracyjny i nałożyć wysoką karę pieniężną.
Podatek turystyczny
W Berlinie obowiązuje 5% podatku miejskiego za pobyt turystyczny krótszy niż 21 dni. Wysokość podatku to 5% wartości rezerwacji netto.
Napiwki
Przyjęte jest zostawianie napiwków w wysokości 5-10% lub zaokrąglenie rachunku do pełnej kwoty. Urzędowo wszystkie ceny mają wliczoną obsługę, ale zwykle dorzuca się 5–10 proc. lub zaokrągla do pełnych euro przy barze.
Napięcie Rodzaje gniazdek elektrycznych
Napięcie sieciowe: 230 V / 50 Hz
Numery Alarmowe
- Numer alarmowy: 112
- Policja: 110
- Pogotowie ratunkowe: 112
- Straż pożarna: 112
- Pomoc drogowa: 01802 22 22 22