Wjazd
Aby przekroczyć granicę Francji, należy mieć przy sobie ważny paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty. Wiza nie jest wymagana.
Praktyczne informacje
- Obywatele wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku rejestracji pobytu. We Francji nie ma również obowiązku meldunkowego.
- W Paryżu i okolicach należy szczególnie uważać na bardzo częste kradzieże kieszonkowe, szczególnie w środkach komunikacji zbiorowej i w okolicach najpopularniejszych atrakcji turystycznych.
- We Francji butelka wina do obiadu czy kolacji to standard. Posiłek bez jednej czy dwóch lampek wina trudno sobie nawet wyobrazić.
- Wśród Francuzów panuje przekonanie, że jest to najpiękniejszy kraj na świecie z najwspanialszym językiem i najdoskonalszą kuchnią.
- We Francji można używać zarówno polskiego jak i międzynarodowego prawa jazdy.
- Za łamanie przepisów drogowych grożą surowe kary. Za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 30 km/h służby mogą zatrzymać Twoje prawo jazdy. Za mniejsze przekroczenie otrzymuje się wysoki mandat.
Podatek turystyczny
Wysokość podatku turystycznego zależy od standardu hotelu. W 3-gwiazdkowym obiekcie zapłacimy 1,5 euro za dobę. Osoby do 18 roku życia są zwolnione z opłaty.
Napiwki
Do rachunków w restauracjach i kawiarniach doliczana jest 15 procentowa opłata za obsługę. Dodatkowy napiwek zostawia się, jeżeli zostajemy wyjątkowo dobrze obsłużeni.
Napięcie Rodzaje gniazdek elektrycznych
Napięcie sieciowe: 230 V / 50 Hz
Numery Alarmowe
- Numer alarmowy: 112
- Policja: 17
- Pogotowie ratunkowe: 15
- Straż pożarna: 18
- Pomoc drogowa: +33 438 498 349