Wjazd
Aby wjechać do Finlandii należy, mieć przy sobie ważny paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty. Wiza nie jest wymagana.
Praktyczne informacje
- Jeżeli panuje się pobyt dłuższy niż trzy miesiące, należy zwróć się do urzędu imigracyjnego zgodnie z miejscem zamieszkania, aby się zarejestrować.
- W Finlandii obowiązuje drugi stopień zagrożenia terrorystycznego. Skala jest tu czterostopniowa. Oznacza to, że prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego jest (zdaniem miejscowych władz) podwyższone.
- Osoby pracujące lub prowadzące działalność gospodarczą w Finlandii mogą korzystać z opieki zdrowotnej na podstawie karty S-1. Można ją otrzymać w oddziałach NFZ po przedstawieniu niezbędnych dokumentów.
- Koszty leczenia w Finlandii są bardzo wysokie, dlatego warto przed wyjazdem wykupić specjalne ubezpieczenie.
- Łowienie ryb na terenie Finlandii dozwolone jest dopiero po wykupieniu specjalnego pozwolenia (dotyczy to każdego regionu osobno).
- Obywatele polscy mogą posługiwać się podczas czasowego pobytu w Finlandii polskim prawem jazdy. Osoby przebywające w Finlandii na stałe powinny wymienić prawo jazdy na fińskie.
- W Finlandii jest znacznie więcej niż w Polsce skrzyżowań równorzędnych, czyli bez oznakowania pierwszeństwa, gdzie obowiązuje bezwzględne pierwszeństwo dla jadących z prawej strony.
- Ze uwagi na częste i tragiczne w skutkach kolizje ze zwierzyną leśną należy zachować szczególną ostrożność poruszając się samochodem na trasach poza terenem zabudowanym.
Napiwki
Finowie nie oczekują ani nie dają napiwków. Choć nieco się to zmienia w dużych restauracjach w Helsinkach.
Napięcie Rodzaje gniazdek elektrycznych
Napięcie sieciowe: 230 V / 50 Hz
Numery Alarmowe
- Numer alarmowy: 112
- Informacja: 118