Wjazd
Aby przekroczyć granicę Albanii, należy mieć przy sobie ważny paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty. Wiza nie jest wymagana.
Praktyczne informacje
- Podobnie jak w Bułgarii w Albanii potrząsanie głową na boki (rozumiane w Polsce jako "nie") będzie oznaczało "tak". Natomiast kiwanie głową oznacza dla Albańczyków "nie".
- Polska podpisała z Albanią umowę o bezpłatnym leczeniu. Jednak publiczna służba zdrowia z powodu niedoinwestowania jest w Albanii na bardzo niskim poziomie.
- W miejscach turystycznych można porozumiewać się po angielsku i włosku.
- Górskie tereny północnej Albanii należą do szczególnie niebezpiecznych. Nie ma tam odpowiednika polskiego GOPR-u. W razie nieszczęśliwego wypadku może być problem z uzyskaniem szybkiej pomocy.
- Albania położona jest w regionie, w którym stosunkowo często występują trzęsienia ziemi. Ostatnie silne trzęsienie ziemi miało tu miejsce 26 listopada 2019 roku.
- W okresie letnim część sklepów może być zamknięta w godzinach 12.00-16.00 z powodu sjesty.
- Na terenie Albanii (szczególnie na prowincji) mogą zdarzyć się okresowe przerwy w dostawach energii elektrycznej i wody.
- W miejscach takich jak hotele, restauracje, atrakcje turystyczne oraz w niektórych sklepach ceny podane są w lekach i w euro. Można wtedy płacić obiema walutami, jednak korzystniejsze jest płacenie walutą lokalną. Przy płatnościach w euro reszta wydawana jest zazwyczaj w walucie lokalnej.
- Płacenie kartą w Albanii nie jest powszechne. Ta forma płatności popularna jest jedynie w większych supermarketach oraz na stacjach benzynowych.
- W Albanii honorowane jest zarówno polskie jak i międzynarodowe prawi jazdy.
- Za wykroczenie drogowe (nawet nieznaczne) w Albanii grozić może nie tylko grzywna, ale także utrata prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego na pół roku.
- W Albanii w zasadzie nie podróżuje się koleją. Nieliczne połączenia obsługują wysłużone składy. Nie ma połączenia z międzynarodową siecią kolejową.
- Na terenie całej Albanii, a zwłaszcza na prowincji, mogą zdarzyć się okresowe przerwy w dostawach prądu i wody
Podatek turystyczny
Nie ma wymaganych opłat za pobyt turystyczny.
Napiwki
W restauracjach i taksówkach przyjęło się zostawiać 10-15% napiwku. Przebywając w hotelu warto też raz na kilka dni zostawić napiwek osobom sprzątającym pokoje.
Napięcie Rodzaje gniazdek elektrycznych
Napięcie sieciowe: 230 V / 50 Hz
Numery Alarmowe
- Numer alarmowy: 112
- Policja: 129
- Pogotowie ratunkowe: 127
- Straż pożarna: 128