Austria (Österreich) - Przewodnik

Kraj: Austria · Kontynent: Europa
Stolica: Wiedeń · Waluta: euro
Powierzchnia: 83 872 km² · Populacja: 8 356 707
Stolica - Wiedeń
Miasta biały· 207
Salzburg
Miasta johnny· 343

Austria - Informacje ogólne o kraju

Austria to niewielki kraj w środkowej Europie, położony w dorzeczu Dunaju. W swoim obecnym kształcie (przypominającym przewróconą na bok gruszkę) powstał w 1918 roku po upadku Monarchii Austro-Węgierskiej. Począwszy od XVIII wieku Austria kojarzona jest głównie z pięknymi i malowniczymi alpejskimi krajobrazami. Góry te zajmują przeszło 60% terytorium kraju. Najwyższym szczytem Austrii jest położona we wschodnim Tyrolu w Wysokich Taurach, wznosząca się na 3797 metrów n.p.m. góra Grossglockner. Austria stanowi jedyny poza Niemcami kraj, w którym językiem urzędowym jest język niemiecki. Około 98% mieszkańców kraju używa tego języka lub któregoś z jego dialektów. Prawie jedna czwarta wszystkich Austriaków mieszka w Wiedniu lub jego okolicach. Austria jest krajem o niezwykle bogatej tradycji kulturowej. Wielcy cesarze, królowie czy biskupi władający tu przez wieki stworzyli ogromne dziedzictwo kulturowe (Kulturgut). Kraj ten był także ojczyzną wielu sławnych kompozytorów. Mieszkali i tworzyli tu tacy znani kompozytorzy jak m in. Mozart, Strauss, Haydn, Bethoven czy Schubert. Obecnie praktycznie każdego wieczoru w Wiedniu organizowane są występy wybitnych orkiestr symfonicznych, zespołów pieśni czy kwartetów smyczkowych. Austria stanowi kraj głęboko zakorzeniony w kulturze rzymskokatolickiej, czego świadectwem są liczne święta i festiwale. W zależności od czasu i miejsca bardzo często natrafić można tu na jakieś lokalne święto czy jarmark, bądź procesję Bożego Ciała. Turyści przyjeżdżający latem do Austrii oprócz zwiedzania pięknych i bogatych zabytkowych miast takich jak Wiedeń, Salzburg, Innsbruck czy Steyr, chętnie także oddają się pieszym wędrówkom górskim. Zimą zaś Austria staje się prawdziwym rajem dla amatorów białego szaleństwa. Niezliczone ośrodki narciarskie zaspokoją nawet najbardziej wybrednego miłośnika sportów zimowych. Oprócz górzystego krajobrazu na terenie całego kraju spotkać możemy także liczne pałace, zamki, klasztory, piękne kościoły czy malownicze miasteczka. Praktycznie każda górska miejscowość wygląda tu jak z pocztówki.
Austria - Kilmat
Austria położona jest w środkowoeuropejskiej umiarkowanej strefie klimatycznej. Jednak ze względu na usytuowanie pośród Alpejskich szczytów występuje tu wiele różnych typów klimatu górskiego. Przykładowo latem można jeździć na nartach na lodowcu, a po zjechaniu do doliny wykąpać się w oświetlonym promieniami ciepłego słońca jeziorze.
Zimy i lata rokrocznie różnią się znacznie. Zdarza się często, że w niżej położonych regionach narciarskich śnieg wcześnie topnieje, a lato jest tak ciepłe jak przykładowo w sąsiednich Włoszech.
Austria - Wademekum turysty
Wiedeńskie kawiarnie
Dolina Wachau
Zdjęcia [567]
Innsbruck
Miasta zenial· 21
Innsbruck
Miasta zenial· 21
Innsbruck
Miasta zenial· 20
Innsbruck
Miasta zenial· 21
Innsbruck
Miasta zenial· 20
Innsbruck
Miasta zenial· 20
Austria - Zabytki i atrakcje
Miasta [27]
Zamki i pałace [36]
Obiekty sakralne [13]
Jaskinie [5]
Sztolnie i Kopalnie [2]
Bunkry, Twierdze [1]
Plaże, morza, jeziora i rzeki [1]
Wodospady [1]
Góry [3]
Trasy widokowe [1]
Przyroda [1]
Muzea i Skanseny [6]
Uzdrowiska [1]
Stanowiska archeologiczne [2]
Parki rozrywki [2]
Mosty i wiadukty [1]
Kurorty zimowe [5]
Ciekawe miejsca [1]
Reklama
Polub nas