Norwegia (Norge) - Przewodnik

Kraj: Norwegia · Kontynent: Europa
Stolica: Oslo · Waluta: korona norweska
Powierzchnia: 324 220 km² · Populacja: 4 769 000
Stolica - Oslo
Miasta viking· 415
Bergen
Miasta grolen· 727

Norwegia - Informacje ogólne o kraju

Norwegia (Królestwo Norwegii) to rozległe państwo Europie Północnej, położone w zachodniej części Półwyspu Skandynawskiego. Ze wschodu kraj ten graniczy z Rosją, Finlandią i Szwecją - a na zachodnie z Atlantykiem. Nazwa kraju pochodzi od słowa "Nordvegen" co w wolnym tłumaczeniu oznacza droga na północ. W Norwegi jak i całej Skandynawii panuje niepisane prawo zwane Allemansrätten. Głosi ono że każdy ma prawo do kontaktu z naturą. Korzystanie z tego prawa wymaga jednak poszanowania natury, zachowania czystości oraz uwagi dla innych ludzi. Ostatnimi czasy Norwegia staje się także prawdziwą mekką dla smakoszy ryb. Możne je tu łowić samemu bądź kupić od miejscowych rybaków.
Norwegia kojarzona jest przede wszystkim z pięknymi fiordami oraz dziką i nieskażoną przez człowieka przyrodą. Kraj ten ma zdecydowanie wyżynno-górski charakter (przeszło 50% powierzchni leży powyżej 600 metrów n.p.m.). Fiordy stanowią największą atrakcję turystyczną Norwegi. Tworzy je ciągnąca się wzdłuż całego kraju (przez blisko 20 tysięcy kilometrów) charakterystyczna poszarpana linia brzegowa z zalanymi przez wodę licznymi żłobami i dolinami polodowcowymi. Są one łatwo dostępne i poprzecinane drogami z licznymi punktami widokowymi. Największym norweskim fiordem jest położony w pobliżu Bergen - Sognefjord a najpiękniejszym, najbardziej znanym i najliczniej odwiedzanym - Geirangerfjord.
Kolejna atrakcją Norwegii jest blisko 30 w pełni zachowanych i pięknie odrestaurowanych drewnianych kościołów słupowych (stavkirke). Powstały one na przełomie od X do XIII wieku i obecnie stanowią jedne z najstarszych sakralnych zabytków Europy.
Wzdłuż całej Norwegii (na przestrzeni około 1800 km) ciągną się także malownicze Góry Skandynawskie. Są to jedne z najstarszych europejskich gór, które powstały jeszcze podczas orogenezy kaledońskiej. Zdecydowana większość ludności zamieszkuje południową część kraju, a zagęszczenie jest największe w okolicach stolicy (Oslo).
Norwegia - Wademekum turysty
Norweskie fiordy
Roald Amundsen
Bergensbanen
Trolle
Lofoty
Zdjęcia [150]
Tromsø
Miasta viking· 104
Tromsø
Miasta viking· 110
Tromsø
Miasta viking· 106
Tromsø
Miasta viking· 91
Tromsø
Miasta viking· 99
Tromsø
Miasta viking· 101