Francja (France) - Przewodnik

Kraj: Francja · Kontynent: Europa
Stolica: Paryż · Waluta: euro
Powierzchnia: 675 417 km² · Populacja: 64 667 000
Stolica - Paryż
Miasta zorda· 359
Marsylia
Miasta zorda· 286

Francja - Informacje ogólne o kraju

Francja (Republika Francuska) to państwo w zachodniej Europie, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego aż po Morze Śródziemne. Od południa kraj graniczy z Półwyspem Iberyjskim a od wschodu ze zwartą częścią kontynentu europejskiego. Francja jest republiką i składa się z 22 regionów administracyjnych obejmujących 96 departamentów. Nazwa kraju pochodzi od germańskiego plemienia Franków, które po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego zajmowało obecny region Île-de-France. Francję zamieszkuje około 65 milionów osób posługujących się głownie językiem francuskim (lokalnie w użyciu są także: prowansalski, bretoński, alzacki , korsykański, kataloński, baskijski i flamandzki). Główną dewizą francuską jest hasło "Wolność, Równość, Braterstwo" (Liberté, Égalité, Fraternité), które ma swoje korzenie w Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Od XVIII wieku w skład Francji wchodzi także Korsyka. Jest to czwarta co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, która swoją sławę zawdzięcza głównie Napoleonowi, który przyszedł tu na świat. Jako spuściznę po czasach kolonialnych Francja posiada także departamenty zamorskie: Gujanę Francuską, Gwadelupę, Martynikę i Reunion, oraz terytoria zamorskie: Francuskie Terytoria Południowopolarne, Polinezję Francuską, Wallis i Futunę oraz Nową Kaledonię.
Francja podzielona jest na 22 regiony administracyjne z których każdy posiada specyficzny charakter, własny folklor czy oryginalną kuchnię. Krajobraz Francji cechuje się dużym zróżnicowaniem rzeźby terenu. Napotkać możemy rozległe niziny, niskie i średnie góry, a także wysokie alpejskie szczyty. Najwyższą górą kraju (jak i zarazem całej Europy) jest położony na granicy z Włochami masyw Mont Blanc (4807 metrów n.p.m.). Stolica Francji - Paryż, jest jednym z najsłynniejszych ośrodków kulturowych świata. Bogate dziedzictwo, liczne zabytki oraz atrakcje turystyczne powodują, że miasto co rocznie odwiedzane jest przez około 30 milionów turystów. Oprócz Paryża jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych kraju jest wyżłobiona przez najdłuższą rzekę Francji, malownicza Dolina Loary. Na jej obszarze znajduje się przeszło 300 monumentalnych średniowiecznych zamków oraz pięknych renesansowych pałaców.
Każdego roku Francja odwiedzana jest przez blisko 77 milionów turystów z całego świata, co czyni z niej jedno najczęściej odwiedzanych państw na naszym globie. Turyści przybywają tu ze względu na wspaniałe historyczne miasta, malownicze krajobrazy, piękne plaże (słynne Lazurowe Wybrzeże), niezrównaną kuchnię oraz wyśmienite wina.
Francja - Wademekum turysty
Armaniak - Gaskoński eliksir młodości
Dolina Loary
Paryska bagietka
Pétanque - Francuska gra towarzyska
Canal du Midi
Skarby Paryskiego Luwru
Alzacja
Jak Szampan, to tylko z Szampanii
Zwyczaje i reguły towarzyskie we Francji
Zdjęcia [317]
Kanion na rzece Verdon
Kaniony, Fiordy samurai· 87
Kanion na rzece Verdon
Kaniony, Fiordy samurai· 83
Kanion na rzece Verdon
Kaniony, Fiordy samurai· 89
Kanion na rzece Verdon
Kaniony, Fiordy samurai· 78
Kanion na rzece Verdon
Kaniony, Fiordy samurai· 92
Kanion na rzece Verdon
Kaniony, Fiordy samurai· 88
Francja - Zabytki i atrakcje
Miasta [85]
Zamki i pałace [66]
Obiekty sakralne [32]
Jaskinie [4]
Sztolnie i Kopalnie [1]
Bunkry, Twierdze [6]
Plaże, morza, jeziora i rzeki [1]
Góry [5]
Kaniony, Fiordy [2]
Pomniki [1]
Przyroda [2]
Muzea i Skanseny [4]
Uzdrowiska [2]
Stanowiska archeologiczne [1]
Parki rozrywki [6]
Mosty i wiadukty [5]
Latarnie morskie [1]
Kurorty zimowe [4]
Ciekawe miejsca [10]
Reklama
Polub nas