Rothenburg ob der Tauber

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Bawaria
Populacja: 11 053
Powierzchnia: 41 km²
GPS: N: 49°22'49.82", E: 10°10'42.71"
Rothenburg ob der Tauber
Rothenburg ob der Tauber - panorama
Rothenburg ob der Tauber to zabytkowe miasteczko w południowych Niemczech (Bawaria), położone w dolinie rzeki Tauber. Jego historia sięga X wieku, kiedy to członkowie możnego rodu Comburg-Rothenburg wybudowali tu swoją warownię. Jakiś czas później wokół zamku zawiązała się osada, która w 1274 roku uzyskała prawa miasta cesarskiego. W kolejnych stuleciach nastąpił dynamiczny rozwój miasta, które w XIV wieku stało się jednym z największych ośrodków kulturalnych i handlowych Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W 1631 roku w czasie wojny trzydziestoletniej miasto zostało zdobyte i zajęte przez oddziały katolickiego generała Johana von Tilly. Wtedy to, jak opisują to miejscowe legendy generał zebrał wszystkich mieszkańców na rynku i zapowiedział, że jeżeli ktokolwiek jednym haustem wypije trzylitrowy dzban wina oszczędzi on miasto od zagłady. Do próby tej zgłosił się ówczesny burmistrz Rothenburga, któremu udało się podjąć to wyzwanie i wypić potężny dzban wina, a co za tym idzie uratować miasto od zniszczenia. Na pamiątkę tego "heroicznego" czynu każdego roku w Zielone Świątki mieszkańcy obchodzą hucznie dzień Święto Ratowania Miasta (Der Meistertrunk). Kolejny ciężki okres w historii miasta nastąpił w czasie II wojny światowej, kiedy to Rothenburg ucierpiał podczas jednego alianckich nalotów bombowych. Zniszczone wówczas zostało 306 domów, 6 budynków publicznych oraz 610 metrów średniowiecznego muru. Po wojnie miasto zostało pieczołowicie odbudowane.

Zwiedzanie
Obecnie Rothenburg stanowi jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miasteczek Bawarii. Odwiedzając miasto warto obejrzeć m in. wzniesiony w latach 1311-1484 kościół św. Jakuba (Stadtkirche St. Jakob), renesansowy Ratusz, kościół św. Wolfganga (Kirche St. Wolfgang) oraz średniowieczne obwarowania i liczne bramy miejskie (Klingentor, Würzburger, Rödertor, Sieberstor, Spitaltor, Kobolzellertor i Burgtor). Miasteczko położone jest na trasie słynnego romantycznego szlaku (Romantische Straße) wiodącego przez najpiękniejsze Bawarskie miejscowości.

Ciekawostki
- Nazwa miasta Rothenburg ob der Tauber w dosłownym tłumaczeniu oznacza "Czerwone warowne miasto nad nad rzeką Tauber".
Zdjęcia [14]
Rothenburg ob der Tauber
Miasta Bananas· 476
Rothenburg ob der Tauber
Miasta Bananas· 463
Rothenburg ob der Tauber
Miasta Bananas· 499
Rothenburg ob der Tauber
Miasta Bananas· 487
Rothenburg ob der Tauber
Miasta Bananas· 543
Rothenburg ob der Tauber
Miasta Bananas· 539
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jeśli zostajesz przestawiony Niemcowi, pamiętaj, żeby podać mu rękę. Bez tego nawet najmilszy uśmiech i powitanie łamanym niemieckim nie pomogą zrobić dobrego wrażenia.
Reklama
Polub nas