Pirna

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Saksonia
Populacja: 40 198
Powierzchnia: 53 km²
GPS: N: 50°57'28.42", E: 13°56'14.64"
Pirna
Pirna - panorama
Pirna to miasto we wschodnich Niemczech, położone u ujścia rzeki Gottleuba do Łaby. To malownicze miasteczko znajduje się na trasie wiodącej z Drezna do Parku Krajobrazowego Szwajcarska Saksonia. Historia osadnictwa na terenach, które zajmuje obecnie miasto sięga epoki brązu. Wtedy to na miejscowym wzgórzu Sonnenstein znajdowała się drewniana łużycka osada. Korzenie słowiańskie potwierdza także obecna nazwa miasta, która pochodzi prawdopodobnie od imienia mitologicznego boga Peruna. Pierwsze udokumentowane pisemne wzmianki historyczne o Pirnie pochodzą dopiero z połowy XIII wieku. Wtedy to uzyskało ono prawa miejskie, a w 1293 roku stało się częścią królestwa Czech pod panowaniem którego pozostawało do 1405 roku. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) przez blisko sześć miesięcy Pirna była oblegana przez wojska szwedzkie. W skutek licznych potyczek i batalii miasto zostało praktycznie doszczętnie zniszczone i splądrowane. Zaraz potem odbudowane, niespełna wiek później zostało wcielone do Prus.

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków starego miasta w Pirnie zaliczyć możemy m in. ewangelicko-augsburski XVI wieczny późnogotycki Kościół Mariacki (Marienkirche), XVI wieczny budynek Ratusza, Dom Canaletta (nazwany tak ze względu na uwiecznienie go na jednym z obrazów artysty), stary browar, górujący nad miastem barokowy zamek Sonnenstein oraz znajdujące się przy rynku liczne bogato zdobione kamieniczki mieszczańskie.
Zdjęcia [14]
Pirna
Miasta jarko· 1335
Pirna
Miasta jarko· 1216
Pirna
Miasta jarko· 1285
Pirna
Miasta jarko· 1230
Pirna
Miasta jarko· 1250
Pirna
Miasta jarko· 1291
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1879 roku w niemieckim mieście Ulm w domu przy Bahnhofstrasse B nr 135 urodził się słynny niemiecki fizyk żydowskiego pochodzenia Albert Einstein. Obecnie uważany jest on za jednego z największych fizyków-teoretyków XX wieku. W świecie nauki zasłynął głównie jako twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, oraz jako współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła.
Reklama
Polub nas