Lipsk (Leipzig)

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Saksonia
Populacja: 515 469
Powierzchnia: 297 km²
GPS: N: 51°20'22.82", E: 12°22'16.91"
Lipsk
Lipsk - panorama
Lipsk to miasto we wschodnich Niemczech, położone nad rzeką Białą Elsterą (Weiße Elster). Jest to jeden z największych ośrodków handlowych i kulturalnych wschodnich Niemiec, którego aglomerację (Lipsk-Halle) zamieszkuje blisko milion osób. Początki Lipska sięgają pierwszej połowy XI wieku, kiedy to wokół grodu obronnego zawiązała się się niewielka osada kupiecka. Praktycznie do początku XV wieku miasto znajdowało się pod rządami władców Saksonii, po czym stało się wolnym miastem carskim. W 1497 roku Lipsk uzyskał od cesarza Niemiec - Maksymiliana I (1459-1519) status miasta targowego, a co za tym idzie także i licznie przywileje oraz ulgi handlowe (tradycja organizowania targów przetrwała tu po dzień). Na początku XV wieku w Lipsku otwarto jeden z pierwszych niemieckich uniwersytetów. To właśnie na tej uczelni w 1519 roku prowadzona była ważna dysputa teologiczna pomiędzy Marcinem Lutrem (1483-1546) i Johannem Eckiem (1486-1543).
W 1813 roku w pobliżu Lipska stoczona została pomiędzy wojskami francuskimi pod przywództwem Napoleona Bonaparte, a wojskami koalicji antyfrancuskiej (złożonej z Austrii, Prus, Rosji i Szwecji) słynna "Bitwa Narodów" zwana także często Bitwą pod Lipskiem. Batalia ta zakończyła się wielką klęską wojsk Napoleona (niektórzy uważają, że była to nawet większa porażka niż pod Waterloo). Na pamiątkę tego wydarzenia w setną rocznicę bitwy w mieście wybudowany został monumentalny przeszło 90 metrowy pomnik (Pomnik Bitwy Narodów). Jest to jeden z największych europejskich pomników. Na jego szczycie znajduje się platforma widokowa z której rozpościera się panorama całego miasta i okolic.

Zwiedzanie
W czasie II wojny światowej Lipsk pozostał jednym z najmniej zniszczonych dużych miast Niemieckich, na które przeprowadzane były alianckie naloty bombowe. Mimo, że w dużej części zniszczone zostało zabytkowe stare miasto to na jego obrzeżach w pełnio zachowały się dzielnice z XIX wieczną wielkomiejską zabudową. Po wojnie starówka została odbudowana. Do najważniejszych zabytków Lipska zaliczyć można m.in. monumentalny późnorenesansowy budynek starego ratusza (Neues Rathaus), znajdujący się na rynku Stary Ratusz (Altes Rathaus), wybudowany w 1610 roku okazały Dom Królewski, renesansowy budynek Starej Wagi, późnogotycki kościół św. Tomasza (Thomaskirche), budynek Federalnego Sądu Administracyjnego (Bundesverwaltungsgericht, BVerwG) oraz XVII wieczny barokowy gmach giełdy.

Ciekawostki
- Dumą Lipska jest znany zarówno w Niemczech jak i poza chłopięcy Chór Tomaszowy (Thomanerchor) działający przy kościele św. Tomasza. Założono go w 1212 roku przy kolegium kanoników zakonu Augustianów, do którego należała niegdyś świątynia. Najbardziej znanym kantorem tego chóru był Jan Sebastian Bach, który kierował zespołem w latach 1723-1750.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Najstarszy na świecie browar (Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan) znajduje się na terenie opactwa benedyktynów w bawarskim miasteczku Freising (okolice Monachium). Tradycja ważenia piwa sięga tu pierwszej połowy XI wieku.
Reklama
Polub nas