Görlitz

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Saksonia
Populacja: 56 461
Powierzchnia: 67 km²
GPS: N: 51°9'11.30", E: 14°58'31.07"
Görlitz
Görlitz - panorama
Görlitz to miasto we wschodnich Niemczech, położone nad Nysą Łużycką przy samej granicy z Polską. Do końca II wojny światowej wraz z obecnym Zgorzelcem (znajdującym się obecnie na terytorium Polski) stanowiło jedno miasto. W X wieku w miejscu obecnego miasta istniała serbołużycka osada która w 1076 roku wraz ze wschodnią częścią Górnych Łużyc została przyłączona do Czech. Na początku XIII wieku Görlitz otrzymał prawa miejskie, a w 1377 roku król czeski i późniejszy cesarz Niemiec Karol IV utworzył księstwo Görlitz (Herzogtum Görlitz). Po kongresie wiedeńskim w 1815 roku miasto zostało wcielone do Prus.

Zwiedzanie
Görlitz jest jednym z nielicznych niemieckich miast tej wielkości, które nie zostało zniszczone podczas alianckich nalotów w czasie II wojny światowej. Zachowało więc swój oryginalny średniowieczny układ przestrzenny, a także wiele zabytkowych budowli reprezentujące praktycznie wszystkie epoki historyczne. Do najciekawszych zabytków miasta nalezą m.in.: XV wieczny kościół Mariacki (Frauenkirche), XVI wieczny budynek Starego Ratusza, Barbakan (Kaisertrutz), Baszta Wołowa (Ochsenbastei), XV wieczny kościół św. Piotra i Pawła (St. Peter und Paul) , XVI wieczna replika grobu Jezusa Chrystusa (Heiliges Grab) oraz znajdujące się w obrębie Starego Miasta liczne katolickie i ewangelickie kościoły.
Zdjęcia [29]
Görlitz
Miasta jarko· 995
Görlitz
Miasta jarko· 910
Görlitz
Miasta jarko· 873
Görlitz
Miasta jarko· 889
Görlitz
Miasta jarko· 924
Görlitz
Miasta jarko· 907
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pejoratywne określenie Niemców mianem "Szwaby" pochodzi od nazwy jednej z krain (Szwabia) wchodzących w skład tego kraju. W Polsce pojawiło się ono prawdopodobnie wraz z osadnikami, którzy przywędrowali niegdyś na tereny naszego kraju. Znacznie łatwiej wytłumaczyć jest pogardliwe określanie Niemców mianem "Szkop", które wywodzi się od dawnego polskiego słowa "skop" oznaczającego kastrowanego barana.
Reklama
Polub nas