Budziszyn (Bautzen)

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Saksonia
Populacja: 41 161
Powierzchnia: 66 km²
GPS: N: 51°10'51.48", E: 14°25'41.22"
Budziszyn
Budziszyn - panorama
Budziszyn (Bautzen) to miasto we wschodnich Niemczech, położone nad rzeką Sprewą we wschodniej części Saksonii. Początki osadnictwa na terenach obecnego miasta sięgają V-IV wieku p.n.e. Wiadomo też, że już w VII wieku znajdował się tu gród obronny założonym przez Słowian połabskich z plemienia Milczan. W XI wieku został on podbity i zajęty przez Niemców, którzy później wybudowali tu zamek, wokół którego zawiązało się miasto. W mieście w 1018 roku zawarty został pokój między Bolesławem Chrobrym i cesarzem Henrykiem II przyznający Łużyce (wraz z Budziszynem) oraz Morawy Polsce. Sytuacja ta trwała zaledwie do 1033 roku, kiedy to Budziszyn włączony został w skład Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W XIII wieku Budziszyn został przyłączony do Brandenburgii, a później stał się częścią Królestwa Czech. Podczas wojny trzydziestoletniej (konflikt zbrojny trwający od 1618 do 1648 roku pomiędzy protestanckimi państwami Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a katolicką dynastią Habsburgów) miasto było wielokrotnie grabione i plądrowane. Ostatecznie zostało doszczętnie zniszczone w skutek pożarów jakie nawiedziły je w 1707 i 1720 roku. Ponowny rozwój miasta nastąpił dopiero w XVIII wieku. W czasie II wojny światowej podczas zaciętych walk toczonych w 1945 roku uległo zniszczeniu około 75% zabudowy miejskiej. Po wojnie miasto zostało odbudowane. Budziszyn stanowi historyczną stolicę Górnych Łużyc oraz centrum kulturalne Łużyczan, będących słowiańskim narodem zamieszkującym tereny położone pomiędzy rzekami Kwisą i Łabą.

Zwiedzanie
Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest usytuowany nad brzegiem rzeki okazały zamek Ortenburg. Warownia ta wzniesiona została w XI wieku, a swój obecnych kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XV wieku na polecenie ówczesnego króla Węgier - Macieja Korwina (1443-1490). Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. XIII wieczka Katedra św. Piotra zamieniona w okresie reformacji w kościół dwu-wyznaniowy, XVIII wieczny budynek ratusza miejskiego, brama Mikołajska (budowla ta znajduje się na herbie miasta), XV wieczna Bogata Wieża, oraz Serbski Dom z Muzeum Literatury Łużyckiej.

Ciekawostki
- Około 5 km od centrum Budziszyna, w dzielnicy dzielnicy Kleinwelka (Mały Wjelkow), znajduje się park rozrywki w którym można zobaczyć największy w Niemczech labirynt (Labyrint w Kleinwelka).
Zdjęcia [37]
Budziszyn
Miasta malby· 921
Budziszyn
Miasta malby· 1010
Budziszyn
Miasta malby· 1026
Budziszyn
Miasta malby· 943
Budziszyn
Miasta malby· 879
Budziszyn
Miasta malby· 914