Zamek w Kwidzynie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Pomorskie
Miejscowość: Kwidzyn
GPS: N: 53°44'8.81", E: 18°55'18.38"
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie - panorama
Kwidzyn to miasto w północnej Polsce (województwo pomorskie), położone nad rzeką Liwą (dopływ Nogatu). Główną atrakcją turystyczną jest tu usytuowany na wysokiej skarpie i połączony z katedrą monumentalny gotycki zamek kapituły pomezańskiej (wzorowany na twierdzach krzyżackich). Warownia ta wzniesiona została w pierwszej połowie połowie XIV wieku jako nowa siedziba kapituły biskupów pomezańskich (zgromadzenie osób duchownych, którego zadaniem był m.in. wybór biskupa). Pod koniec XIV do warowni dobudowano charakterystyczne dla zamków krzyżackich potężne gdanisko (element architektoniczny w postaci wykusza lub wieży usytuowanej na zewnątrz linii murów obronnych). W średniowieczu spełniało ono rolę wieży ustępowej (latryny) znajdującej się na zewnątrz linii murów obronnych, tak by wszystkie nieczystości spadały bezpośrednio do fosy. W tym samym czasie obok zamku powstała okazała katedra pw. św. Jana Ewangelisty, która została połączona z nim tworząc jeden spójny kompleks. W kolejnych wiekach warownia w Kwidzynie była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana. Po pierwszym rozbiorze Polski, aż do wybuchu II Wojny Światowej, na zamku swoją siedzibę miał sąd. Wtedy też władze pruskie zarządziły częściową jego rozbiórkę. Po wojnie warownia została częściowo odrestaurowana, a w jej murach urządzone zostało muzeum (oddział placówki malborskiej). Ekspozycja obejmuje m in. galerię malarstwa, wystawę rzeźby, ceramiki oraz rzemiosła artystycznego.

Ciekawostki
- W okresie średniowiecza w Kwidzynie znajdował się także drugi zamek. Była to strażnica krzyżacka, która w 1520 roku została doszczętnie zniszczona przez polskie wojska. W jej miejscu obecnie przebiega ulica Starozamkowa.
Zdjęcia [8]
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace jarko· 702
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace jarko· 702
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace jarko· 719
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace jarko· 688
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace jarko· 702
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace jarko· 732
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas