Zamek Stahleck (Burg Stahleck)

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj związkowy: Nadrenia-Palatynat
Miejscowość: Bacharach
GPS: N: 50°3'29.00", E: 7°45'56.00"
Zamek Stahleck
Zamek Stahleck - panorama
Bacharach to niewielka miejscowość w zachodnich Niemczech, położona w Dolinie Środkowego Renu. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na obrzeżach miasteczka na malowniczej wysokiej, przeszło 160 metrowej skale średniowieczny Zamek Stahleck (Burg Stahleck). Pierwsza warownia wybudowana została tu już prawdopodobnie pod koniec XI lub na początku XII wieku. Jej fundatorami byli ówcześni arcybiskupi Kolonii. W 1644 roku w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) jaka toczona była pomiędzy protestanckimi państwami Świętego Cesarstwa Rzymskiego (I Rzeszy) wspieranymi przez inne państwa europejskie a katolicką dynastią Habsburgów zamek został dotkliwie zniszczony przez oblegające go wojska francuskie. Kolejne zniszczenia miały miejsce jeszcze w tym samym wieku, w czasie wojny o Palatynat (1689-1697) pomiędzy Francją a Ligą Augsburską. Po tych tragicznych wydarzeniach doszczętnie zrujnowany zamek (przetrwała jedynie wieża obronna i pozostałości murów obwodowych) został opuszczony przez swoich mieszkańców. Pierwsze prace konserwacyjne na zamku przeprowadzone zostały dopiero w pierwszej dekadzie XX wieku. Obecnie w pełni odbudowana i odrestaurowana warownia stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu. Z jej murów rozpościera się przepiękna panorama doliny Renu oraz innych okolicznych zamków. Na zamku działa urządzone w latach 20 ubiegłego stulecia schronisko młodzieżowe.

Zamek Stahleck - Plan

Ciekawostki
- Przy drodze prowadzącej z Bacharach do zamku napotkać możemy jeden z symboli miasteczka jakim są ruiny średniowiecznej Kaplicy Wernera (Wernerkapelle).
Zdjęcia [4]
Zamek Stahleck
Zamki i pałace Cough· 120
Zamek Stahleck
Zamki i pałace Cough· 116
Zamek Stahleck
Zamki i pałace Cough· 115
Zamek Stahleck
Zamki i pałace Cough· 972
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Każdego roku w okresie Bożego Narodzenia na głównym rynku Altmarkt w Dreźnie (stolica Saksonii) organizowany jest słynny jarmark Striezelmarkt. Jest to najstarsza i największa tego tupu impreza w całych Niemczech, której tradycja sięga XV wieku. Swoją nazwę zawdzięcza drożdżowej plecionej bułce z bakaliami - Striezel (obecna jej nazwa to Dresdner Christollen).
Reklama
Polub nas