Wismar - panorama

Wismar to zabytkowe miasto w północno-wschodnich Niemczech, położone nad Zatoką Wismarską (Morze Bałtyckie). Jego początki sięgają wczesnego średniowieczna, kiedy to Słowianie docenili strategiczne usytuowane tego miejsca zakładając tu jeden ze swoich grodów warownych zwany Wyszomir. W zapiskach historycznych Wismar pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z 1229 roku, kiedy to otrzymał prawa miejskie na prawie lubeckim. Niespełna 30 lat później Wismar wspólnie z Lubeką i Rostockiem zawarł pakt przeciw piratom, który później przekształcił się w Związek Hanzeatycki - unię handlową miast Europy Północnej z czasów średniowiecza i początku ery nowożytnej. Na przełomie XIII i XIV wieku w Wismarze swoją siedzibę mieli książęta meklemburscy. Okres prosperity Wismaru trwał do XVII wieku, kiedy to w wyniku wojny trzydziestoletniej (1618-1648) na mocy traktatu z Osnabrück miasto dostało się pod panowanie Szwedów pod którym pozostawało aż do początku XX wieku. Obecnie Wismar stanowi jeden z ważniejszych niemieckich portów z dużą stocznią i największym w kraju zadaszonym suchym dokiem.

Zwiedzanie

Mimo licznych nalotów bombowych w czasie II wojny światowej zabytkowa część Wismaru zachowała praktycznie w całości swój średniowieczny (XIV wieczny) układ urbanistyczny. Serce miasta stanowi otoczony eleganckimi kamienicami rozległy rynek (Markt) o wymiarach 100 na 100 metrów (jeden z największych w całych Niemczech). W jego centralnym punkcie znajduje się charakterystyczna niewysoka rotunda z kopułą krytą zieloną blachą zwana Wasserkunst. Budowla wzniesiona została w latach 1580-1602 według projektu niderlandzkiego architekta Philippa Brandina z Utrechtu i pełniła rolę studni miejskiej. Co ciekawe do 1897 roku była jedynym ujęciem wody pitnej w całym mieście (doprowadzono ją ze źródła odległego o 4 km). Spośród kamienic otaczających runek na uwagę zasługuje Alter Schwede (Stary Szwed). Jest to okazały budynek z czerwonej cegły z frontem zwieńczonym schodkowym szczytem i wąską głową Szweda z lwem na głowie. Pozostałe ważne zabytki Wismaru to m.in. zabytkowy Stary Port (Alter Hafenm) z XV wieczną Wieżą Wodną (Wassetor), częściowo uszkodzony w czasie ostatniej wojny XIII wieczny Kościół Mariacki (Marienkirche ), XVI wieczny renesansowy pałac książąt meklemburskich (Fürstenhof), gotycki kościół św. Mikołaja (Nikolaikirche), klasycystyczny budynek ratusza miejskiego (Rathaus) oraz ceglany gotycki kościół św. Jerzego (Georgenkirche). W 2002 roku zabytkowe stare miasto w Wismarze wraz z pobliskim Stralsundem zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Aquapark

Miasto znane jest także z jednego z największych w całych Niemczech parków wodnych - Freizeitbad Wonnemar przy Bürgermeister-Haupt-Str. 38. Dla gości przygotowano tu cały kompleks basenów (rekreacyjne, sportowe, zadaszone i pod gołym niebem), specjalny brodzik dla dzieci oraz liczne zjeżdżalnie rurowe, fontanny i grzyby wodne. Do dyspozycji są także sauny, jacuzzi, salony masażu i solarium. Nie zapomniano także o restauracji i sklepie z wszystkimi artykułami jakie mogą się przydać nad wodą.

Ciekawostki

  • W Wismarze urodził się słynny niemiecki matematyk, logik i filozof Gottlob Frege (1848-1925).

mail

Multimedia