Poczdam (Potsdam)

Niemcy     UNESCO
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Brandenburgia
Populacja: 152 966
Powierzchnia: 187 km²
GPS: N: 52°23'49.07", E: 13°3'30.96"
Poczdam
Poczdam - panorama
Poczdam to zabytkowe miasto we wschodnich Niemczech położone nad rzeką Hawelą około 30 km w kierunku południowo-zachodnim od Berlina. Wchodzi ono w skład obszaru metropolitalnego zwanego Berlin-Brandenburg. Najstarsze wzmianki historyczne o Poczdamie pochodzą z ostatniej dekady X wieku, kiedy to wzmiankowane było w dokumentach jako osada nosząca nazwę Podstupim. Do dnia dzisiejszego ta pierwotna nazwa zachowała się w języku dolnołużyckim i pochodzi prawdopodobnie od słów "pod dubimi" (w języku słowiańskim), co po przetłumaczeniu oznacza osadę leżącą pośród dębów. Prawa miejskie Poczdam uzyskał w 1317 roku, jednak największy jego rozwój nastąpił na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy to Fryderyk Wilhelm I zwany także Wielkim Elektorem (1640-1688), zapragnął utworzyć w Poczdamie swoją drugą po Berlinie oficjalną rezydencję. Polecił on rozbudować miejscowy pałac a także zakupił większość okolicznych gruntów. Miasto sukcesywnie rozbudowywane było przez jego potomków. Największych zmian dokonał jednak dopiero Fryderyk II Wielki, który zlecił całkowitą przebudowę wyglądu większości ulic ulic oraz placów miejskich, a także polecił wznieść w miejscowym parku przepiękny rokokowy Pałac Sanssouci. Wówczas to Poczdam stał się dla Berlina był tym czym Wersal dla Paryża, monarszą siedzibą otoczoną lasami, jeziorami i licznymi barokowymi pałacami. W kolejnych latach Sanssouci było sukcesywnie powiększane i rozbudowywane o kolejne budowle. Pod koniec II wojny światowej podczas alianckich nalotów część miasta została praktycznie doszczętnie zrównana z ziemią. Część budowli jednak ocalała, w tym Pałac Sanssouci. Kolejne zniszczenia i zaniedbania przyniosły czasy komunizmu. Wtedy to władze miejskie zdecydowały się na budowę nowych osiedli mieszkaniowych, mieszając starą zabytkową zabudowę z nowoczesną architekturą. Po upadku komunizmu i zjednoczeniu Niemiec zabytki Poczdamu zostały poddane gruntownej rewitalizacji.

Zwiedzanie
Główną atrakcją miasta jest monumentalny zespół parkowo-pałacowy Sanssouci. Ta imponująca letnia rezydencja Hohenzollernów wzięła swą nazwę od trybu życia jaki wiódł w niej król - "sans souci" (bez trosk i zmartwień). Pałac ten stanowi jedno z największych osiągnięć niemieckiego rokoka i w 1990 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe ważne zabytki miasta jakie warto zobaczyć to m.in. Pałac Cecilienhof, XIX wieczny kościół św. Piotra i Pawła, XIX wieczny protestancki kościół św. Mikołaja (St. Nikolaikirche), wzorowana na rzymskim łuku triumfalnym Brama Brandenburska oraz osiedle drewnianych domów zwane Kolonią rosyjską (Kolonia Alexandrowka).
Zdjęcia [18]
Poczdam
Miasta Ewa Brujita· 970
Poczdam
Miasta Ewa Brujita· 829
Poczdam
Miasta Ewa Brujita· 799
Poczdam
Miasta Ewa Brujita· 1158
Poczdam
Miasta Ewa Brujita· 926
Poczdam
Miasta Ewa Brujita· 977
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jeśli zostajesz przestawiony Niemcowi, pamiętaj, żeby podać mu rękę. Bez tego nawet najmilszy uśmiech i powitanie łamanym niemieckim nie pomogą zrobić dobrego wrażenia.
Reklama
Polub nas