Samobor

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Zagrebačka županija
Populacja: 16 000
Strona Internetowa: www.samobor.hr
GPS: N: 45°48'6.67", E: 15°42'33.03"
Samobor
Samobor - panorama
Samobor to niewielka i urokliwa miejscowość w północnej Chorwacji, położona nad rzeką Gradna pośród malowniczych zalesionych gór (Samoborskiego gorja), około 20 km w kierunku zachodnim od centrum Zagrzebia. Do najważniejszych zabytków Samoboru zaliczyć możemy m in. wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku barokowy kościół Najświętszej Marii Panny, kaplicę św. Michała, budynek ratusza maiejskiego, XVII wieczny kościół św. Anastazji oraz usytuowane na okolicznym wzgórzu Tepec ruiny średniowiecznego zamku obronnego. Odwiedzając miasto warto także zobaczyć znajdujący się w miejscowym parku XVII wieczny dwór Livadicev. To właśnie tutaj w 1833 roku znany chorwacki kompozytor Ferdo Livadić (1799-1879) skomponował narodową pieśń Chorwatów - "Još Hrvatska ni propala". Obecnie we murach dworu znajduje się muzeum w którym znajduje się m.in. makietę miasta z 1764 roku oraz gabinet kompozytora. W górach otaczających Samobor znajduje się blisko 200 oznakowanych pieszych szlaków turystycznych.

Ciekawostki
- Miasto słynie z podawanych na ciepło przepysznych, słodkich ciastek ze spienionym kremem waniliowym (samborska kremšnita). Łakocie te można kupić praktycznie w każdym sklepiku czy kawiarence znajdujących się na rynku miejskim (plac Kralja Tomislova).
Zdjęcia [1]
Samobor
Miasta donna· 477
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Zasolenie Adriatyku wynosi przeciętnie 38,3% (Bałtyku zaś zaledwie 7,7%) co przyczyniło się do tworzenia przez miejscową ludność tzw. Solin (płytkie baseny do których doprowadza się wodę kanałami) w których metodą odparowywania pozyskuje się sól morską. Warzelnie takie rozpoczęto budować już w XIII wieku i stanowiły one wówczas jeden z filarów gospodarki Dubrownika.
Reklama
Polub nas