Trogir

Chorwacja     UNESCO
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Splitsko-dalmatinska županija
Populacja: 11 000
GPS: N: 43°31'3.81", E: 16°15'2.37"
Trogir
Trogir - panorama
Trogir to zabytkowe miasto portowe w Chorwacji, położone w środkowej części Dalmacji na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Jego historia sięga III wieku p.n.e. kiedy, to przybili tu z wyspy Issa (obecnie Vis) greccy koloniści i założyli tu jedną ze swoich osad zwaną Tragurion (Kozia Wieś). W I wieku n.e. miasto zostało zajęte przez Rzymian, którzy przekształcili je w port handlowy. Po upadku Cesarstwa zostało ono przejęte przez Turków a później Chorwatów. Na początku XII wieku Trogir otrzymał prawa miejskie. Zaraz po tym miasto najechane zostało przez Saracenów i doszczętnie zniszczone. Odbudowane, bardzo szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym Dalmacji. W 1420 roku Trogir został wcielony do Republiki Weneckiej, pod panowaniem, której pozostawał przez blisko 350 lat. Po upadku republiki Trogir dostał się we władanie Habsburgów a później wszedł w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Po I wojnie światowej miasto stało się częścią Jugosławii, a od 1991 roku Trogir należy do Republiki Chorwacji.

Zwiedzanie
Obecnie bogaty w zabytki z wielu epok Trogir uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji. Zwarte zabytkowe centrum miasta (ze średniowiecznym układem urbanistycznym) mieści się na osobnej wyspie, połączonej mostami z lądem i z sąsiednią, większą wyspą Čiovo. Najcenniejszą budowlą Trogiru jest monumentalna Katedra św. Wawrzyńca (katedrala sv. Lovro). Jej budowa rozpoczęta została na początku XII wieku i z przerwami trwała przez blisko pięć następnych stuleci. W jej murach znajduje się kaplica, w której przechowywane są relikwie patrona miasta św. Jana Ursiniego (w XI wieku pełnił on fukncję biskupa Trogiru). Pozostałe zabytki miasta, które warto obejrzeć to m in. XV wieczny Pałac Stafileo, XVI wieczna późnorenesansowa Brama Lądowa (Kopnena vrata), renesansowy Pałac Čipiko, pochodząca z przełomu XIV-XV wieku Loggia Miejska, Wieża Zegarowa (dawny pręgierz), pochodzący z przełomu IX i X wieku kościół św. Barbary (najstarsza budowla Trogiru), klasztory Dominikanów i św. Mikołaja oraz stanowiąca część miejskich fortyfikacji XV wieczną wenecka Twierdza Kamerlengo. W 1997 roku zabytkowe Stare Miasto Trogiru zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [33]
Trogir
Miasta Biały· 404
Trogir
Miasta Biały· 381
Trogir
Miasta Biały· 376
Trogir
Miasta Biały· 389
Trogir
Miasta Biały· 393
Trogir
Miasta Biały· 388
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Charakterystyczny biały centkowany pies "dalmatyńczyk" pochodzi prawdopodobnie z Dalmacji. W niewielkim klasztorze franciszkańskim w Zaostrogu znajduje się obraz z 1724 roku, na którym jest po raz pierwszy przedstawiono czarno-białego centkowanego psa.
Reklama
Polub nas