Zagrzeb (Zagreb)

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Miasto Zagrzeb
Populacja: 779 145
GPS: N: 45°48'53.68", E: 15°58'42.65"
Zagrzeb
Zagrzeb - panorama
Zagrzeb to stolica i zarazem największe miasto Chorwacji, położone w północnej części kraju na północnym brzegu rzeki Sawy, u podnóża pasma górskiego Medvednica. Mimo, że nie ma tu tak wiele zabytków jak np. w Splicie czy Dubrowniku to warto je odwiedzić i spędzić tu jakiś czas. Początki Zagrzebia sięgają końca XI wieku, kiedy to na miejscowym wzgórzu (Kaptol) założone zostało biskupstwo i rozpoczęta została budowa katedry wokół której zawiązała się osada. Około XIII wieku świątynia została najechana i zniszczona przez Tatarów. Wkrótce potem odbudowana, otoczona została fortyfikacjami. W średniowieczu Zagrzeb podzielony był na dwie odrębne części. Pierwszą z nich był stanowiący ośrodek życia duchowego Kapitol, drugą zaś, zamieszkały przez bogatych kupców i rzemieślników Gradec. Z początku ośrodki te rywalizowały zacięcie ze sobą o prymat, jednak wraz z rosnącym zagrożeniem ze strony Imperium osmańskiego połączyły się w jedno większe miasto, które bardzo szybko stało się stolicą Chorwacji (a dokładnie Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji). Liczne epidemie oraz najazdy sprawiły, że w drugiej połowie XVIII wieku stolice przeniesiono na jakiś czas do Varaždina. W XIX wieku Zagrzeb dostał się pod panowanie monarchii habsburskiej, a po rozpadzie Austro-Węgier jego rola spada do funkcji głównego miasta chorwackiego. Stan ten trwał, aż do 1991 roku, kiedy to po rozpadzie Jugosławii Zagrzeb stał się stolicą niepodległej Chorwacji.

Zwiedzanie
Z uwagi za swoją historię obecne centrum Zagrzebia podzielone jest na dwie części: Górne Miasto (Gornji Grad - dawny Kapitol i Gradec) oraz Dolne Miasto (Donji Grad). Najstarszą częścią miasta stanowi usytuowane na malowniczym wzgórzu Górne Miasto. Dostać się tu można m.in. kolejką linową gdzie znajduje się sieć zabytkowych, krętych i brukowanych uliczek.Jednym z ważniejszych elementów tej części miasta jest Kamienna Brama (Kamenita vrata) z cudownym obrazem Matki Boskiej. Każdego dnia spotkać tu możemy tłumy wiernych. Miejsce to przypomina swoja atmosferą słynną Ostrą Bramę w Wilnie. Warto także wspiąć się na stanowiącą jeden z symboli Zagrzebia XIII wieczną Wieżę Lotrščak (Kula Lotrščak) skąd rozpościera się przepiękna panorama całego miasta. Pomiędzy Górnym a Dolnym Miastem, znajduje się konny pomnik bojownika o wolność Chorwacji bana Josipa Jelacicia (1801-1859). Zwiedzając Zagrzeb warto także zobaczyć m.in. monumentalną neogotycką katedrę Wniebowzięcia NMP, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie katedry Pałac Arcybiskupi, gotycki kościół św. Marka, barokowy Pałac Bana oraz znajdujący się na terenie Dolnego Miasta XIX wieczny budynek Teatru Narodowego. Do Zagrzebia warto także przyjechać z uwagi na sporą liczbę muzeów, w których zgromadzono imponującą kolekcję chorwackich dzieł sztuki. Do najciekawszych z nich zaliczyć możemy m in. Muzeum Techniki (z niezwykle ciekawą kolekcją starych tramwajów), Muzeum Etnograficzne, Muzeum Mimara oraz Muzeum Sztuki Prymitywnej w którym obejrzeć można m.in. obrazy słynnego polskiego malarza Nikifora. W samym sercu Górnego Miasta tuż przy katedrze znajduje się najstarszy w Chorwacji targ. Oprócz pamiątek turyści zakupić mogą tu świeże figi, ośmiornice, sardynki czy wyborne wino jeżynowe.

Pulse of the city - ZAGREB from Marko Vrdoljak on Vimeo.

Zdjęcia [53]
Zagrzeb
Miasta carston· 974
Zagrzeb
Miasta carston· 807
Zagrzeb
Miasta carston· 803
Zagrzeb
Miasta carston· 792
Zagrzeb
Miasta carston· 804
Zagrzeb
Miasta carston· 802
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Najczęściej i najliczniej odwiedzanym regionem Chorwacji jest otoczony wodami Adriatyku słoneczny półwysep Istria. Blisko jedna trzecia zagranicznych turystów rezerwuje nocleg właśnie tutaj. Na tym niewielkim półwyspie znajduje się wiele malowniczych plaż, zabytkowych miasteczek, kempingów oraz osiedli turystycznych. Na obszarze Istrii używane są trzy języki urzędowe: chorwacki, włoski i słoweński.
Reklama
Polub nas