Grudziądz

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Populacja: 99 074
Powierzchnia: 57 km²
GPS: N: 53°29'1.49", E: 18°45'12.83"
Grudziądz
Grudziądz - panorama
Grudziądz to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, położone nad Wisłą na szlaku łączącym zachodnią Polskę z Warmią i Mazurami. Jego początki sięgają okresu panowania pierwszych Piastów. Za oficjalną datę powstania miasta przyjmuje się 11 kwietnia 1065 roku. W 1218 roku ówczesny władca Ziemi Chełmińskiej książę Konrad Mazowiecki przekazał Ziemię Chełmińską wraz z Grudziądzem biskupowi Chrystianowi (mnich cysterski z opactwa w Oliwie). Obecnie jego postać widnieje na herbie miasta. W 1231 roku Grudziądz został zajęty przez Krzyżaków, którzy wznieśli tu jeden ze swoich warownych zamków. W czasie Bitwy pod Grunwaldem na krótki okres czasu miasto zostało zajęte przez wojska Jagiełły, a w 1454 roku dostało się we władanie Prus. W 1466 roku na mocy II traktatu toruńskiego Ziemia Chełmińska wraz z Grudziądzem wróciły w granice Polski. Po rozbiorach Polski miasto znalazło się w granicach państwa pruskiego i właśnie z tego okresu pochodzi najwięcej zabytkowych budowli Grudziądza. W owym czasie na potrzeby cytadeli przez Fryderyka IV Pruskiego rozebrany został zamek krzyżaczki. Pozostała jedynie część zamku wysokiego ze studnią i wieżą "KLIMEK". Jeden z tragiczniejszych okresów w historii miasta nastał pod koniec II wojny światowej, kiedy to podczas wyzwolenia spod okupacji niemieckiej Armia Czerwona zniszczyła przeszło połowę zabudowy Grudziądza. Zaraz po wojnie przystąpiono do odbudowy miasta.

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków starego miasta w Grudziądzu zaliczyć możemy m.in. pochodzące z XVI-XVIII wieku wielokondygnacyjne Spichrze nad Wisłą, stanowiącą fragment fortyfikacji miejskich XIV wieczną Bramę Wodną, pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku gotycki kościół farny św. Mikołaja, zbudowany w 1730 roku dawny Pałac Opatek, wzniesiony w latach 1648-1723 barokowy kościół św. Franciszka Ksawerego, odsłonięty w 2008 roku i znajdujący się na murach schodów prowadzących na Błonia Nadwiślańskie - pomnik ułana z dziewczyną, Cytadela oraz relikty dawnego zamku krzyżackiego.

Ciekawostki
- Grudziądz znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
Zdjęcia [12]
Grudziądz
Miasta jarko· 637
Grudziądz
Miasta jarko· 667
Grudziądz
Miasta jarko· 676
Grudziądz
Miasta jarko· 705
Grudziądz
Miasta jarko· 670
Grudziądz
Miasta jarko· 679
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas