Jerez de la Frontera

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Andaluzja
Populacja: 205 364
GPS: N: 36°41'11.62", W: 6°8'13.82"
Jerez de la Frontera to miasto w południowo-zachodniej Hiszpanii, położone w prowincji Kadyks. Jego nazwa pochodzi od znajdującej się tu w starożytności fenickiej osady Xera. W okresie panowania Rzymian na tych terenach, znajdowała się tu ich kolonia zwana Asta Regia. Po upadku cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Wizygotów a VIII wieku zajęli je Maurowie. W 1264 roku Jerez zostało odbite przez wojska kastylijskie.
Do najważniejszych zabytków Jarez zaliczyć można m in. wzniesioną w 1695 roku (w miejscu XIII wiecznego kościoła) barokową Kolegiatę de San Salvador, XVIII wieczny pałac Bertemati, zbudowany w XV wieku w stylu izabelińskim kościół San Miguel, XII wieczną arabską fortecę (Alcázar de Jerez de la Frontera.) oraz będący obecnie siedzibą ośrodka popularyzującego flamenco XVIII wieczny pałac Palacio de Pemartin.
Odwiedzając miasto warto także wybrać się na znajdujący się w okolicy XV wieczny klasztor kartuzów (La Cartuja de Santa María de la Defensión).
Jerez de la Frontera jest także stolicą sherry. To produkowane z białych winogron Andaluzyjskie wino cieszy się popularnością w prawie wszystkich zakątkach świata. W mieście znajduje się wiele miejsc i sklepów gdzie można skosztować lub zakupić ten wyborny trunek. Istnieje możliwość także zwiedzenia słynnych wytwórni wina (bodegas).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jednym z najczęściej spotykanych lokalnych trunków na Gran Canarii jest rum z trzciny cukrowej z miodem (Ron Miel). Manufaktury produkujące owy trunek znajdują się głownie w miasteczku Arucas.
Reklama
Polub nas