Jerez de la Frontera

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Andaluzja
Populacja: 205 364
GPS: N: 36°41'11.62", W: 6°8'13.82"
Jerez de la Frontera
Jerez de la Frontera - panorama
Jerez de la Frontera to miasto w południowo-zachodniej Hiszpanii, położone w prowincji Kadyks. Jego nazwa pochodzi od znajdującej się tu w starożytności fenickiej osady Xera. W okresie panowania Rzymian na tych terenach, znajdowała się tu ich kolonia zwana Asta Regia. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Wizygotów, a VIII wieku zajęli je Maurowie. W 1264 roku Jerez zostało odbite przez wojska kastylijskie.

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków Jarez zaliczyć można m.in. wzniesioną w 1695 roku (w miejscu XIII wiecznego kościoła) barokową Kolegiatę de San Salvador, XVIII wieczny pałac Bertemati, zbudowany w XV wieku w stylu izabelińskim kościół San Miguel, XII wieczną arabską fortecę (Alcázar de Jerez de la Frontera.) oraz będący obecnie siedzibą ośrodka popularyzującego flamenco XVIII wieczny pałac Palacio de Pemartin. Odwiedzając miasto warto także wybrać się do znajdującego się w okolicy XV wiecznego klasztoru kartuzów (La Cartuja de Santa María de la Defensión).

Wino sherry
Jerez de la Frontera jest także stolicą sherry. To produkowane z białych winogron Andaluzyjskie wino cieszy się popularnością w prawie wszystkich zakątkach świata. W mieście znajduje się wiele miejsc i sklepów gdzie można skosztować lub zakupić ten wyborny trunek. Istnieje możliwość także zwiedzenia słynnych wytwórni wina (bodegas).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Korrida (Corrida) czyli rytualna walka z bykiem to popularne widowisko o wielowiekowej tradycji, należące do najoryginalniejszych przejawów hiszpańskiej sztuki. Według niektórych historyków zwyczaj ten sprowadzony został na Półwysep Iberyjski przez Arabów. Jak podają źródła pisane pierwsza korrida odbyła się w 1133 roku na cześć króla kastylijskiego Alfonsa VIII. Korridy nie należy porównywać do sportu, albowiem wynik jest z góry wiadomy, a przypadki zabicia matadora przez byka są złamaniem regułu, a nie jednym z możliwych rozwiązań.
Reklama
Polub nas