Ibiza - panorama

Ibiza (Eivissa) to największe miasto położonej na Morzu Śródziemnym hiszpańskiej wyspy o takiej samej nazwie, wchodzącej w archipelagu Baleary. Stanowi ono jeden z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych ośrodków turystyki na świecie. Miasto założone zostało w 654 roku p.n.e. przez Fenicjan i nazwane Ibosim na cześć pochodzącego z egipskiej mitologi boga Bes. Dogodne położenie wyspy (w połowie drogi między kontynentami afrykańskim i europejskim) sprawiło, że już od czasów starożytnych stanowiła ona ważny ośrodek handlowy na Morzu Śródziemnym. Po wojnach punickich Ibiza została przejęta przez Rzymian, a po upadku Cesarstwa przejęli ją Bizantyjczycy. W IX wieku miasto wraz z wyspą zostało zdobyte i zajęte przez Maurów, na blisko trzy kolejne stulecia. Spod panowania arabskiego Ibiza została wyzwolona przez Aragończyków na których czele stał Jakub I Zdobywca (1208-1276). W XVI wieku z uwagi na zagrożenie ze strony tureckich piratów miasto zostało ufortyfikowane. Powstały wówczas potężne mury obronne z siedmioma bastionami, które zgodnie z założeniami renesansowych projektów fortyfikacji, stanowiły główny punkt obronny całego założenia. Na ich szczycie zaś, ustawione zostały działa. Fortyfikacje te modernizowano i powiększano jeszcze w czasach Filipa II i Karola III. Dziś z murów twierdzy rozpościera się niezwykle malownicza panorama całego miasta, a zwłaszcza białej dzielnicy Sa Penya i La Marina z portem w tle.

Zwiedzanie

Miasto podzielone jest na kilka części, znajdujące się na skalistym wzgórzu i otoczone grubym pasmem murów z bastionami zabytkowe Górne Miasto (Dalt Vila), starą dzielnicę rybacką Sa Penya oraz nowe miasto. Do najstarszej części miasta prowadzą dwie główne bramy: Portal de ses Taules oraz Portal Nou. Potężne fortyfikacje z siedmioma bastionami miały chronić Eivissę przez atakiem korsarzy osmańskiego sułtana Sulejmana II Wspaniałego (1494-1566). W obrębie murów znajduje się wiele niezwykle ciekawych zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m in. pozostałości zamku obronnego El Castell, wybudowana w miejscu dawnego meczetu katedra Santa Maria de las Nieves, ratusz (Ajutament), XVIII wieczna kaplica patrona wyspy św. Cyriaka (legenda głosi, że to właśnie on jako pierwszy przedostał się przez mury miasta w czasie rekonkwisty), budynki dawnego klasztoru dominikanów (Convent de Sant Domingo) oraz znajdujący się poza murami (w sąsiedztwie portu) jedyny na świecie pomnik oficjalne poświęcony korsarzom. Każdego roku w ostatni tydzień maja w Dalt Vija organizowane jest średniowieczne targowisko zwane Mercat Medieval. W 1999 roku zabytkowe Górne Miasto (Dalt Vila) Ibizy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rozrywka

W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia wyspa stanowiła bramę Europy dla hipisów i bogaczy, a dziś uchodzi za światową stolicę clubbingu nad Morzem Śródziemnym. Mimo, że jest mniejsza od sąsiedniej Minorki, to każdego roku przyjeżdża tu tyle samo turystów. W mieście (jak i poza nim) znajduje się niezliczona ilość plaż, dyskotek, barów, pubów oraz klubów (Pacha, El Divino). Przemieszczanie się pomiędzy nimi na wyspie ułatwia specjalny Disco Bus. Jednym z powodów, dla których wyspa zyskała tak renomowaną pozycję na klubowej scenie światowej, jest niezwykle tolerancyjna postawa jej mieszkańców, którzy za swoje życiowe motta postawili sobie hasła w stylu: "Żyj i pozwól żyć innym" oraz "Nie martw się i bądź szczęśliwy".

mail

Multimedia