Lugo

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Galicja
Populacja: 95 416
GPS: N: 43°0'43.51", W: 7°33'21.07"
Lugo
Lugo - panorama
Lugo to zabytkowe miasto w północno-zachodniej Hiszpanii (Galicja), położone nad rzeką Mino. Jego historia sięga czasów starożytnych kiedy to rzymski polityk i nadworny senator Oktawiana Augusta - Paullus Fabius Maximus polecił założyć tu jedną z kolonii (Lucus Augusti). Miała ona umocnić dominację Cesarstwa w północnej części Półwyspu Iberyjskiego. Bardzo szybko miasto stało się jednym z ważniejszych rzymskich ośrodków miejskich w tej części Europy. O jego potędze świadczą zachowane w pełni z tego okresu przeszło 2 kilometrowe potężne mury obronne. Obecnie są to jedne z najlepiej zachowanych rzymskich fortyfikacji miejskich w całej Hiszpanii. W 2000 roku mury te zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po upadku Cesarstwa miasto zostało przejęte przez germańskie plemię Swebów, a potem podbili i zajeli je Maurowie. W 741 roku spod okupacji muzułmańskiej wyzwolił je ówczesny król Asturii - Alfons I Katolicki (693-693). W IX wieku Lugo stało ważnym punktem na jednym ze szlaków (Camino Primitivo) pielgrzymkowych wiodących do Santiago de Compostela. W pierwszej połowie XII wieku rozpoczęto budowę monumentalnej romańskiej katedry. Świątynia ta w dużej mierze wzorowana była na katedrze w Santiago de Compostela.

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków starego miasta w Lugo zaliczyć możemy m.in. otaczające miasto idealnie zachowane rzymskie mury miejskie, monumentalną Katedrę Najświętszej Marii Panny (Catedral de Santa María), klasztor i kościół św. Franciszka, barokowy budynek ratusza miejskiego, kościół św. Dominika, Pałac Sztuki (Círculo das Artes), XIII wieczny kościół św. Floriana oraz łączący brzegi rzeki Mino - Most Rzymski.
Czy wiesz że?
W Andaluzji narodziło się słynme flamenco, czyli zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów, obejmujące muzykę graną przede wszystkim na gitarze, śpiew, taniec oraz specyficzny strój tancerzy (obcisłe spodnie, biała koszula, obcisła kamizelka, mała apaszka pod szyją, buty wzorowane na butach do jazdy konnej z wysokimi obcasami oraz charakterystyczny płaskodenny kapelusz).
Reklama
Polub nas