Toruń

Polska     UNESCO
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Populacja: 205 718
Powierzchnia: 115 km²
GPS: N: 53°0'49.64", E: 18°35'54.40"
Toruń
Toruń - panorama
Toruń to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, położone nad rzekami Wisłą i Drwęcą. Miasto zostało założone w 1233 roku przesz Krzyżaków. Od momentu założenia Toruń rozwijał się bardzo dynamicznie i już w w 1280 roku stał się członkiem Hanzy (związku miast handlowych Europy Północnej z okresu Średniowiecza). Wtedy też w mieście rozpoczęto wznosić liczne nowe budowle i kościoły. To właśnie w Toruniu w 1473 roku urodził się słynny polski astronom i twórca heliocentrycznego modelu układu słonecznego - Mikołaj Kopernik. W XVII wieku Toruń był jednym z największych miast i jedną z najpotężniejszych twierdz w Rzeczypospolitej. Po II rozbiorze Polski miasto znalazło się w rękach Królestwa Prus. Po I wojnie światowej Toruń został wcielony do Polski. Miastu udało się uniknąć większych zniszczeń podczas II wojny światowej, dzięki czemu zachował się tu w stanie praktycznie nienaruszonym cały średniowieczny układ urbanistyczny.

Toruń - Plan

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków Torunia zaliczyć możemy m in. gotycką Katedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, gotycki Ratusz Staromiejski, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, znajdujący się przy rynku XIX wieczny Dwór Artusa, Dom Kopernika, Kościół św. Jakuba oraz ruiny zamku krzyżackiego. W 1997 roku staromiejski zespół Torunia wraz z ruinami Zamku Krzyżackiego zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto znajduje się także na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Ciekawostki
- W Toruniu urodził się słynny polski astronom Mikołaj Kopernik (1473-1543).
Zdjęcia [64]
Toruń
Miasta malby· 534
Toruń
Miasta malby· 586
Toruń
Miasta malby· 549
Toruń
Miasta malby· 551
Toruń
Miasta malby· 571
Toruń
Miasta malby· 548
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas