Zespół archeologiczny w Méridzie (Archaeological Ensemble of Mérida)

Hiszpania     UNESCO
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Prowincja: Estremadura
Miejscowość: Mérida
GPS: N: 38°54'57.38", W: 6°20'16.59"
Mérida to miasto w zachodniej Hiszpanii, położone nad rzeką Gwadianą. Założone zostało około 25 roku p.n.e. przez Rzymian i jest uważane obecnie za najbardziej "rzymskie" miasto w całej Hiszpanii. W czasach swojej świetności miało stanowiło stolicę Luzytanii - rzymskiej prowincji obejmującej obecny obszar Portugalii i zachodnią część Hiszpanii.
Najważniejszym zabytkiem Méridy jest zespół archeologiczny składający się z mieszczącego 15 tysięcy osób starożytnego amfiteatru, ruin łuku triumfalnego Trajana, mostu i pozostałości akweduktu. Wiele pozostałości z czasów rzymskich obejrzeć możemy także w założonym tu w 1986 roku miejscowym muzeum (Museo Nacional de Arte Romano). Do najciekawszych eksponatów zaliczyć możemy m in. posągi rzymskich cesarzy, mozaiki naścienne, rzeźby, monety oraz fragmenty kolumn.
W pobliży Méridy znajduje się wioska Medellin, w której w 1485 urodził się Hernán Cortés, hiszpański konkwistador, zdobywca Meksyku, Kuby i Hondurasu.
W 1993 roku zespół archeologiczny w Méridzie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Czy wiesz że?
W połowie XIX wieku uroki Balearów zaczęli odkrywać zagraniczni podróżnicy. Często przyjeżdżał tu słynny polski kompozytor Fryderyk Chopin. W późniejszym okresie wyspy te bardzo chętnie odwiedzali także inni artyści i pisarze. Niektórzy, jak Robert Graves, osiadli tu na resztę swojego życia.
Reklama
Polub nas