Maó - panorama

Maó (Mahón) to miasto portowe w Hiszpanii, położone nad malowniczą wąską i głęboką zatoką na wschodnim wybrzeżu wyspy Minorki wchodzącej w skład archipelagu Balearów. Jest to największy ośrodek i zarazem stolica wyspy, który zamieszkuje około 26 tysięcy osób. Miejscowa zatoka stanowiąca największy naturalny port regionu przez wieki była ważnym punktem strategicznym i kluczowym ośrodkiem dla dominacji w basenie Morza Śródziemnego. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od imienia kartagińskiego wodza (brata samego Hannibala) Mago Barca (243-203 p.n.e.), który przez jakiś czas ukrywał się tu przed Rzymianami. W okresie panowania Rzymskiego miasto nosiło nazwę Portus Magonis i stanowiło ważny militarny i strategiczny punkt Minorki. Po upadku Cesarstwa miasto wraz z wyspą wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Władali nim kolejno m.in. Wandalowie, Bizantyjczycy i Maurowie. Spod panowania tych ostatnich Maó wyzwolone zostało w czasie rekonkwisty przez wojska Alfonsa III Liberalnego (1265-1291). Na przestrzeni wieków miasto było wielokrotnie atakowane i łupione przez piratów. W czasie jednego z takich najazdów jaki miał miejsce w 1535 roku zniszczona została praktycznie cała zabudowa miejska. Po tym tragicznym wydarzeniu mieszkańcy zdecydowali się otoczyć Maó potężnymi murami obronnymi. Na początku XVIII Mahón zajęli Brytyjczycy, którzy ufortyfikowali i rozbudowali miejscowy port. Wkrótce potem uczynili miasto stolicą wyspy degradując tym samym znajdujące się na przeciwległym krańcu wyspy Ciutadella de Menorca. Obecnie Maó stanowi główny ośrodek turystyczny Minorki. Tutaj też (około 5 km od miasta) znajduje się jedyny port lotniczy wyspy obsługujący m.in. loty z Barcelony, Madrytu czy Palma de Mallorca.

Zwiedzanie

Serce Maó stanowi usytuowany w najstarszej części miasta plac Plaça de Esplanada, który stanowi główne miejsce spotkań mieszkańców, fiest i targu rybnego (Mercat del Peix). Tutaj też znajdują się dawne brytyjskie koszary przed którymi wznosi się okazały obelisk, poświęcony ofiarom hiszpańskiej wojny domowej. Z placu można zejść do portu krętą ulicą Costa de Ses Voltes lub monumentalnymi schodami - Escales del Carme. Po drodze natrafić można na znajdujący się przy przy Plaça del Carme okazały barokowy kościół oo. Karmelitów (Església del Carme). Inną wartą uwagi świątynią Maó jest stanowiący pamiątkę po rekonkwiście ufundowany przez Alfonsa III kościół Santa Maria. Swój obecny neoklasycystyczny kształt świątynia uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XVIII wieku. W wnętrzu kościoła na uwagę zasługują zbudowane w 1810 roku przepiękne organy z figurami aniołów trębaczy, które przywiezione zostały tu z Barcelony. W sąsiedztwie świątyni znajduje się wzniesiony w XVIII wieku przez Brytyjczyków gregoriański budynek ratusza miejskiego. Pozostałe ważne zabytki Maó to m.in. pozostałości fortu Sant Felip (obecnie muzeum wojskowe), barokowy kościół św. Franciszka (Església de Sant Francesc), budynek opery miejskiej Teatre Principal, kościół św. Józefa (Església de Sant Josep), pochodzące z okresu dominacji Brytyjskiej liczne gregoriańskie białe domy oraz resztki XVI wiecznych murów obronnych. Pod koniec XX wieku zabytkowe centrum Maó poddane zostało gruntownej rewitalizacji.

Ciekawostki

  • Od katalońskiej nazwy miasta Maó bierze swą nazwę majonez. Według jednej z legend to właśnie stąd powędrował on do Francji na stałe zadomowiając się we francuskiej kuchni.

mail