Grenada (Granada)

MiastaUNESCO
Kategoria: Miasta
Kontynent: Europa
Kraj: Hiszpania Hiszpania
Prowincja: Andaluzja
Populacja: 236 982
Powierzchnia: 88 km²
Grenada
Grenada
Grenada to zabytkowe miasto w w południowej Hiszpanii, położone nad rzeką Genil u podnóża pasma górskiego Sierra Nevada nad brzegiem Morza Śródziemnego. Jego początki sięgają czasów prehistorycznych, kiedy to znajdowała się tu celtyberyjska osada. W późniejszym czasie została ona przejęta przez Kartaginę a w czasie II wojny punickiej (218-201 p.n.e.) zajęli ją Rzymianie.
Po upadku Rzymu miasto dostało się we władanie cesarstwa bizantyjskiego a później zdobyli je Wizygoci. Na początku VIII wieku Grenadę opanowali Arabowie którzy utworzyli tu miasto zwane Garnata al-Yahud.
Okres największego rozwoju miasta przypadł na lata 1238-1492 kiedy to stało się stolicą Emiratu Grenady. Wtedy to właśnie wzniesiona została w Grenadzie - Alhambra (słynny warowny zespół pałacowy). W czasie swojej największej świetności budowla ta byłą otoczona przez potężne mury obronne z 24 wieżami i czterema potężnymi basztami.
Pod koniec XV wieku miasto zostało przejęte przez Kastylię. Zaraz potem utworzone zostało tu arcybiskupstwo a także rozpoczęto budowę kaplicy królewskiej (Capilla Real) w której chowano później Królów Katolickich.
W pierwszej połowie XVI wieku w Grenadzie wzniesiona została katedra a także otwarto uniwersytet.
Obecnie Grenada jest jedną z najważniejszych miejscowości turystycznych w Hiszpanii. Słynie z pięknego położenia, licznych zabytków oraz bajecznych krajobrazów.
Główną atrakcją turystyczną i najcenniejszym zabytkiem Grenady jest górujący nad miastem monumentalny warowny zespół pałacowy Alhambra. Twierdza ta wzniesiona została w XIII wieku przez Nasrydów (ostatnia dynastia arabska w Hiszpanii) i była sukcesywnie rozbudowana przez cały XIV wiek. Alhambra uważana jest za arcydzieło architektury arabskiej w Hiszpanii. Budowlę tą cechuje niezwykłe bogactwo dekoracji wnętrz, m.in. arkadowe galerie kolumnowe, stalaktytowe sklepienia czy ściany wykładane charakterystycznymi płytkami (azulejos). Cały kompleks ma 720 metry długości i 220 szerokości. W 1984 roku Twierdza Alhambra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Odwiedzając Grenadę warto także zobaczyć XVI wieczną Katedrę Najświętszej Maryi Panny z przylegającą do niej słynną kaplicą królewską (Capilla Real), klasztor św. Hieronima, kościół św. Piotra i Pawła oraz starą mauretańską dzielnicę Albaicin.

Grenada - Zdjęcia [7]

Grenada

Grenada
sefka      183

Katedra Najświętszej Maryi Panny

Katedra Najświętszej Maryi Panny
sefka      187

Grenada

Grenada
sefka      178

Grenada

Grenada
sefka      199

Grenada

Grenada
sefka      191

Grenada

Grenada
sefka      196

Grenada

Grenada
sefka      169

Grenada

Na mapie
GPS: N: 37°10'35.35", W: 3°35'52.54"
W pobliżu (do 50 km)

torbowo.pl
© 2014 - Navtur.pl - info(at)navtur.pl
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki cookie.