Kalisz

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Wielkopolskie
Populacja: 107 019
Powierzchnia: 69 km²
Strona Internetowa: www.stary.kalisz.pl
GPS: N: 51°45'44.62", E: 18°5'22.68"
Kalisz
Kalisz - panorama
Kalisz to zabytkowe miasto w środkowej Polsce, położone w w dolinie rzeki Prosny w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego. Jest to jedno z najstarszych miast kraju, którego początki sięgają II wieku n.e. Wtedy to znajdująca się na trasie szlaku bursztynowego osada zwana Kalisia opisywana była przez pochodzącego z Tebaidy greckiego uczonego Ptolemeusza. Część współczesnych historyków podważa jednak ten fakt. Kolejny historyczny zapisek o mieście pochodzi dopiero z 1106 roku. Prawa miejskie Kalisz otrzymał w 1257 roku, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Największy rozwój miasta przypadł na XV i XVI wiek. Ciężki okres miasto przeżywało w czasie I wojny światowej, kiedy to do miasta wkroczyła 5. kompania 155 pułku piechoty pod dowództwem majora Hermanna Preusknera. Po przypadkowej strzelaninie w której zginęło kilku niemieckich żołnierzy rozpoczęte zostało chaotyczne, a potem planowe niszczenie miasta. Ostrzał artyleryjski, podpalenia domów oraz całych kwartałów ulic doprowadziły do zburzenia praktycznie całego śródmieścia i Przedmieścia Wrocławskiego. Zniszczeniu uległo 426 budynków mieszkalnych, 9 zakładów przemysłowych, 5 gmachów publicznych, ratusz, teatr, kościół poreformacki oraz poczta i telegraf. Burzeniu towarzyszyły rabunki oraz rozstrzeliwanie zakładników. Obok belgijskiego Louvain Kalisz był najbardziej zniszczonym w I wojnie światowej miastem w Europie. Po wojnie miasto zostało pieczołowicie odrestaurowane dzięki czemu po dziś dzień zachowuje swój średniowieczny charakter.

Zwiedzanie
Serce Kalisza stanowi malowniczy rynek w którego centrum znajduje się okazały budynek ratusza miejskiego. Jego początki sięgają drugiej połowy XIV wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza budowla. Konstrukcja ta została całkowicie zniszczona w czasie pożaru jaki nawiedził miasto w 1792 roku. Na nowy ratusz kaliszanom przyszło czekać niemal sto lat. Wzniesiono go dopiero w latach 1888-1890, według projektu Józefa Chrzanowskiego. Budynek nie przetrwał do naszych czasów - został zniszczony przez Prusaków na początki I wojny światowej. Obecny Ratusz wybudowany został w latach 1920-1924, choć prace wykończeniowe trwały do 1927 roku. Jest to czterokondygnacyjny gmach wzniesiony na planie kwadratu z niewielkim dziedzińcem pośrodku nad którym wznosi się wysoka wieża z tarasem widokowym, zwieńczona kopulastym hełmem z iglicą. Fasadę ratusza zdobi wsparty na arkadach okazały ryzalit, zakończony frontonem, w którym umieszczono herb miasta. Pozostałe ważne zabytki Kalisza to m.in. XIII wieczna gotycka katedra św. Mikołaja Biskupa, Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, sanktuarium św. Józefa, kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika, neoklasycystyczny budynek teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, położony w dzielnicy Zawodzie wzniesiony w 1798 roku drewniany kościół św. Wojciecha oraz pozostałości XIV wiecznych murów obronnych z basztą Dorotki.
Zdjęcia [73]
Kalisz
Miasta malby· 285
Kalisz
Miasta malby· 300
Kalisz
Miasta malby· 271
Kalisz
Miasta malby· 288
Kalisz
Miasta malby· 272
Kalisz
Miasta malby· 308
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas