Kalisz

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Wielkopolskie
Populacja: 107 019
Powierzchnia: 69 km²
Strona Internetowa: www.stary.kalisz.pl
GPS: N: 51°45'44.62", E: 18°5'22.68"
Kalisz
Kalisz - panorama
Kalisz to zabytkowe miasto w środkowej Polsce, położone w w dolinie rzeki Prosny w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego. Jest to jedno z najstarszych miast kraju, którego początki sięgają II wieku n.e. Wtedy to znajdująca się na trasie szlaku bursztynowego osada zwana Kalisia opisywana była przez pochodzącego z Tebaidy greckiego uczonego Ptolemeusza. Część współczesnych historyków podważa jednak ten fakt. Kolejny historyczny zapisek o mieście pochodzi dopiero z 1106 roku. Prawa miejskie Kalisz otrzymał w 1257 roku, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Największy rozwój miasta przypadł na XV i XVI wiek. Ciężki okres miasto przeżywało w czasie I wojny światowej, kiedy to do miasta wkroczyła 5. kompania 155 pułku piechoty pod dowództwem majora Hermanna Preusknera. Po przypadkowej strzelaninie w której zginęło kilku niemieckich żołnierzy rozpoczęte zostało chaotyczne, a potem planowe niszczenie miasta. Ostrzał artyleryjski, podpalenia domów oraz całych kwartałów ulic doprowadziły do zburzenia praktycznie całego śródmieścia i Przedmieścia Wrocławskiego. Zniszczeniu uległo 426 budynków mieszkalnych, 9 zakładów przemysłowych, 5 gmachów publicznych, ratusz, teatr, kościół poreformacki oraz poczta i telegraf. Burzeniu towarzyszyły rabunki oraz rozstrzeliwanie zakładników. Obok belgijskiego Louvain Kalisz był najbardziej zniszczonym w I wojnie światowej miastem w Europie. Po wojnie miasto zostało pieczołowicie odrestaurowane dzięki czemu po dziś dzień zachowuje swój średniowieczny charakter.

Zwiedzanie
Serce Kalisza stanowi malowniczy rynek w którego centrum znajduje się okazały budynek ratusza miejskiego. Jego początki sięgają drugiej połowy XIV wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza budowla. Konstrukcja ta została całkowicie zniszczona w czasie pożaru jaki nawiedził miasto w 1792 roku. Na nowy ratusz kaliszanom przyszło czekać niemal sto lat. Wzniesiono go dopiero w latach 1888-1890, według projektu Józefa Chrzanowskiego. Budynek nie przetrwał do naszych czasów - został zniszczony przez Prusaków na początki I wojny światowej. Obecny Ratusz wybudowany został w latach 1920-1924, choć prace wykończeniowe trwały do 1927 roku. Jest to czterokondygnacyjny gmach wzniesiony na planie kwadratu z niewielkim dziedzińcem pośrodku nad którym wznosi się wysoka wieża z tarasem widokowym, zwieńczona kopulastym hełmem z iglicą. Fasadę ratusza zdobi wsparty na arkadach okazały ryzalit, zakończony frontonem, w którym umieszczono herb miasta. Pozostałe ważne zabytki Kalisza to m.in. XIII wieczna gotycka katedra św. Mikołaja Biskupa, Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, sanktuarium św. Józefa, kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika, neoklasycystyczny budynek teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, położony w dzielnicy Zawodzie wzniesiony w 1798 roku drewniany kościół św. Wojciecha oraz pozostałości XIV wiecznych murów obronnych z basztą Dorotki.
Zdjęcia [73]
Kalisz
Miasta malby· 249
Kalisz
Miasta malby· 245
Kalisz
Miasta malby· 239
Kalisz
Miasta malby· 250
Kalisz
Miasta malby· 241
Kalisz
Miasta malby· 278
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas