Zamek Loarre (Castillo de Loarre)

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Prowincja: Aragonia
Miejscowość: Loarre
GPS: N: 42°19'32.00", W: 0°36'43.00"
Zamek Loarre - panorama
Romański Zamek Loarre znajduje się w małej miejscowości Loarre, położonej około 30 km od miasta Huesca. Pierwotna warownia została wzniesiona tu na przełomie XI i XII wieku na polecenie ówczesnego króla Nawarry Sancha III Wielkiego. Ta stojąca na skalistym wzgórzu wśród Pirenejów twierdza zbudowana została w strategicznym miejscu na granicy dzielącej chrześcijańską część Hiszpanii od muzułmańskiej. Na przestrzeni wieków warownia była wielokrotnie rozbudowywana. Wybudowano tu m.in podwójne mury obronne umocnione cylindrycznymi basztami. W czasach świetności o panowanie nad zamkiem rywalizowały ze sobą liczni królowie czy możnowładcy.
Obecnie Zamek Loarre to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów pochodzących z XII wieku nie tylko w Hiszpanii, ale i w całej Europie.
Warownia posłużyła jako tło dla filmu Ridleya Scotta Królestwo Niebieskie.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W latach 90 ubiegłego stulecia Ibiza została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Wyspa ta została uznana za najbardziej rozrywkowe miejsce na świecie z największą ilością miejsc rozrywki, która według rożnych szacunków wynosiła wtedy około 750. Do tej porty nie straciła ona tego tytułu.
Reklama
Polub nas