Covarrubias

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Kastylia i León
GPS: N: 42°3'33.12", W: 3°31'12.43"
Covarrubias
Covarrubias - panorama
Covarrubias to miasto w północnej Hiszpanii, położone w dolinie rzeki Arlanza na terenie prowincji Burgos, około 20 km w kierunku wschodnim od Lermy. Oficjalnie w sowim obecnym kształcie miasto założone zostało w VII wieku przez Wizygotów. W kolejnych wiekach miasto było sukcesywnie powiększane i rozbudowywane. Z Covarrubias związany był żyjący w X wieku słynny średniowieczny hiszpański rycerz Fernán González (910-970), który walczył dzielnie m.in. z okupującymi Półwysep Iberyjski Maurami. W połowie XIII wieku na jego cześć napisany został poemat (Poema de Fernán González) skomponowany hiszpańskim aleksandrynem (czternastozgłoskowcem), ułożonym w czterowersowe strofy z monorymem. Do czasów obecnych w Covarrubias zachowały się liczne średniowieczne uliczki, otoczone arkadami placyki oraz charakterystyczne domy z muru pruskiego.

Zwiedzanie
Główne wejście do najstarszej części Covarrubias prowadzi przez łuk znajdujący się w budynku Archivo del Adelantamiento de Castilla nazywanym także Puerta Real (Brama Królewska). Budowla powstała jako wyraz wdzięczności króla Filipa II dla urodzonego w Covarrubias nadwornego lekarza, który wyleczył go z podagry. Kierując się na stare miasto dojdziemy do najważniejszego zabytku miasta jakim jest gotycka Kolegiata św. Kosmy i Damiana (Colegiata de San Cosme y San Damián). W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na XVII wieczne organy oraz grobowce pierwszych niezależnych książąt Kastylii, w tym stojące po obu stronach prezbiterium sarkofagi księcia Fernán Gonzáleza (910-970) i jego małżonki, przeniesione tu w 1841 roku z pobliskiego klasztoru de San Pedro de Arlanza. Co ciekawe oba sarkofagi są prawdopodobnie pochodzenia pogańskiego, ponieważ wykonano je w IV stuleciu, czuli na blisko 500 lat przed śmiercią pochowanych w nich arystokratów. W czasie spaceru po przykościelnych misternie rzeźbionych krużgankach warto zwrócić uwagę na sarkofag udekorowany flagami Hiszpanii i Norwegii, w którym spoczywa norweska księżniczka Kristina, zmuszona w 1234 roku do poślubienia Filipa, brata Alfonsa X Mądrego, ówczesnego króla Hiszpanii. Jak głosi jedna z miejscowych legend panny, które uderzą w dzwon wiszący po prawej stronie sarkofagu w ciągu roku znajdą sobie męża. Przy kolegiacie znajduje się także muzeum w którym warto obejrzeć wykonany pod koniec XV wieku przez znanego kastylijskiego rzeźbiarza Gila de Siloé tryptyk Pokłon Trzech Króli. Pozostałe ważne zabytki Covarrubias to m.in. pochodząca z X wieku wieża obronna Torreón de Fernán González, wzniesiony w XII wieku kościół św. Tomasza (Iglesia Parroquial de Santo Tomás), XV wieczny Casa de Doña Sancha oraz pozostałości średniowiecznych murów obronnych.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Andaluzji narodziło się słynme flamenco, czyli zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów, obejmujące muzykę graną przede wszystkim na gitarze, śpiew, taniec oraz specyficzny strój tancerzy (obcisłe spodnie, biała koszula, obcisła kamizelka, mała apaszka pod szyją, buty wzorowane na butach do jazdy konnej z wysokimi obcasami oraz charakterystyczny płaskodenny kapelusz).
Reklama
Polub nas