Madryt (Madrid)

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Madryt
Populacja: 3 573 729
Powierzchnia: 607 km²
GPS: N: 40°25'0.88", W: 3°42'12.17"
Madryt
Madryt - panorama
Madryt to stolica i zarazem największe miasto Hiszpanii, położone nad rzeką Manzanares u podnóża masywu górskiego Sierra de Guadarrama. Według miejscowych legend miasto założone zostało przez syna króla Toskanii i Mantui Tyrrheniusa - Ocno Bianora. Obecnie stolica Hiszpanii jest jednym z najstarszych i największych miast Europy. Jej początki sięgają starożytności, kiedy to Rzymianie założyli to jedną ze swoich kolonii. Wtedy to miasto nazywane było Manzanares. Inne źródła zaś podają, że pierwotną nazwą miasta była Ursaria. Związane to było prawdopodobnie z dużą populacją niedźwiedzi zamieszkujących niegdyś okoliczne tereny. Zwierze to występuje w herbie Madrytu, a na głównym placu miejskim (Puerta del Sol) napotkać możemy posąg brązowego niedźwiedzia, zjadającego owoce z drzewa poziomkowego (chruścina). Pierwsze pisemne wzmianki historyczne o mieście pochodzą z X wieku, kiedy to wokół mauretańskiego zamku Madżrid (obecnie Pałac Królewski) zaczęła formować się osada. Prawa miejskie Madryt otrzymał już w 1118 roku, jednak jego największy rozkwit przypadł na okres XVI wieku, kiedy to właśnie tu zwoływane były posiedzenia kortezów (parlamentu hiszpańskiego). Po rozbudowie Pałacu Alkazar w 1561 roku król Hiszpanii Filip II przeniósł stolicę Hiszpanii z Toledo do Madrytu. Wtedy to miasto stało się największym ośrodkiem handlowym i gospodarczym kraju. Obecnie Madryt jest jednym z najbogatszych i najprężniej rozwijających się ośrodków miejskich w całej Unii Europejskiej. Oprócz wielu zabytków, spotkać można tu także wiele wzniesionych po II wojnie światowej nowoczesnych budowli.

Zwiedzanie
Zdecydowana większość atrakcji turystycznych Madrytu znajduje się na obszarze centrum miasta, pomiędzy Placio Real a parkiem El Retiro. Zwiedzanie najlepiej zacząć z głównego placu miasta Puerta del Sol (Brama Słońca) skąd można do większości zabytków dotrzeć na piechotę. Jest to hiszpański "kilometr zero", oznaczony płytą chodnikową naprzeciwko wieży zegarowej, czyli punkt, od którego mierzy się wszystkie odległości. Przy placu znajduje się brązowy posąg niedźwiedzia zjadającego owoce z drzewa poziomkowego stanowiący ulubione miejsce schadzek. W sylwestra o północy mieszkańcy zbierają się tu, by zgodnie z tradycją zjeść 12 winogron, jedno po każdym uderzeniu zegara. Najważniejsze zabytki Madrytu to m.in. XVIII wieczny Pałac Królewski (Palacio Real), monumentalna neoklasycystyczna Katedra Almudena, Świątynia Debot, plac Plaza Mayor, zabytkowy ratusz, Klasztor klarysek Descalzas, wschodnia brama (Puerta de Alcalá) arena walk byków Las Ventas, otoczona pięknymi kamienicami reprezentacyjna ulica Madrytu - Gran Via oraz będące jednym najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie - Muzeum Prado.

Ciekawostki
- Madryt leży 600 metrów n.p.m. co czyni z niego najwyżej położoną stolicę Europy.
Zdjęcia [19]
Madryt
Miasta zibi· 197
Madryt
Miasta zibi· 187
Madryt
Miasta zibi· 128
Madryt
Miasta zibi· 147
Madryt
Miasta zibi· 117
Madryt
Miasta zibi· 685
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1809 roku hiszpańskie miasto Huescar wypowiedziało wojnę Danii i zapomniało o tym na 172 lata. W wojnie nie oddano żadnego strzału i nie było też ani jednej ofiary. Traktat pokojowy podpisano dopiero w 1981 roku, kiedy jakiś historyk odkrył akta wypowiedzenia wojny w historycznych archiwach.
Reklama
Polub nas