Oslo

Norwegia
Kraj: Norwegia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Oslo
Populacja: 590 041
Powierzchnia: 453 km²
GPS: N: 59°55'6.77", E: 10°44'25.83"
Oslo
Oslo - panorama
Oslo to stolica i zarazem największe miasto Norwegii, położone w południowej części kraju nad fiordem Oslofjord. Założone zostało w 1048 roku przez ówczesnego króla Norwegii - Haralda III Surowego. W XI wieku w mieście swoją siedzibę założyli biskupi katoliccy. Mimo że od końca XIII wieku Oslo pełniło oficjalną stolicę Norwegii, to przez stulecia pozostawało w cieniu hanzeatyckiego Bergen. Na początku XIV wieku król Norwegii Haakon V Długonogi polecił wybudować na obrzeżach ówczesnego miasta warowny zamek (Akershus), który przez blisko 700 lat służył za siedzibę kolejnym władcom kraju. W XVII wieku twierdza została przebudowa w renesansową rezydencję. Mimo tego funkcje obronne spełniała aż do XIX wieku. Obecnie obok wybudowanego w latach 1824-1848 Pałacu Królewskiego, Zamek Akershus stanowi jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Rozwój gospodarczy i kulturalny Oslo nastąpił dopiero w drugiej połowie XX wieku. Wtedy to stało się ono ważnym międzynarodowym portem i ośrodkiem handlowym.

Zwiedzanie
Oslo nie może pochwalić się szczególnie ciekawymi zabytkami, ale posiada za to bardzo bogatą ofertę muzeów i galerii. Do najciekawszych z nich zaliczyć możemy m.in. Muzeum Kon-Tiki, Muzeum norweskiego pisarza Henryka Ibsena, Frammuseet (Muzeum statku polarnego Fram), Muzeum norweskiego malarza Edvarda Muncha, Vikingskipshuset (Muzeum Łodzi Wikingów) oraz Galerię Narodową (Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania). Odwiedzając Oslo warto także wybrać się do Parku Gustava Vigelanda (Vigelandsparken) gdzie zgromadzono blisko 200 rzeźb tego słynnego norweskiego rzeźbiarza. Najciekawszą z nich jest monumentalna przeszło 17 metrowa walcowata kolumna utworzona ze 121 nagich ciał ludzkich (jedna z nich stanowi autoportret artysty).
Zdjęcia [75]
Oslo
Miasta carston· 833
Oslo
Miasta carston· 798
Oslo
Miasta carston· 757
Oslo
Miasta carston· 796
Oslo
Miasta carston· 752
Oslo
Miasta carston· 820
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Rafy koralowe to nie tylko przywilej ciepłych mórz. Mało kto wie, że wzdłuż całego wybrzeża Norwegii także ciągną się rafy. Szacuje się jednak obecnie, że około 30 do 50% koralowców żyjących w norweskich wodach zastało zniszczone przez połowy.
Reklama
Polub nas