Nowy Sącz

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Małopolskie
Populacja: 84 556
Powierzchnia: 57 km²
GPS: N: 49°37'2.83", E: 20°42'55.20"
Nowy Sącz
Nowy Sącz - panorama
Nowy Sącz to miasto w południowej Polsce (województwo małopolskie), położone w rozwidleniu Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej. Jest to jedno z najstarszych małopolskich miast, którego historia sięga drugiej połowy XIII wieku. Założone zostało 8 listopada 1292 roku przez ówczesnego księcia krakowskiego i sandomierskiego (późniejszego króla Polski) Wacława II Czeskiego (1271-1305). Dzięki korzystnemu położeniu na trasie ważnego szlaku handlowego łączącego Polskę z Węgrami, Nowy Sącz stał się w średniowieczu ważnym ośrodkiem regionu. Po I rozbiorze Polski (1772 rok) Nowy Sącz stał się częścią znajdującej się w granicach Austrii - Galicji. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, miasto ponownie stało się częścią nowo odrodzonej Rzeczypospolitej. Do czasów obecnych w Nowym Sączu zachował się średniowieczy układ urbanistyczny wraz pozostałościami średniowiecznych murów obronnych. Do najważniejszych zabytków miasta należą m.in. znajdujący się na rynku XIX wieczny okazały budynek ratusza miejskiego, ruiny XIV wiecznego zamku królewskiego, gotycka bazylika kolegiacka św. Małgorzaty, zbudowany na przełomie XV i XVI Dom Gotycki (obecnie siedziba Muzeum Okręgowego), kościół św. Kazimierza oraz XV wieczny kościół św. Ducha.

Sądecki Park Etnograficzny
Jedną z ciekawszych atrakcji Nowego Sącza jest znajdujący się na obrzeżach miasta rozległy skansen regionalny. Prezentuje on architekturę drewnianą oraz tradycyjną kulturę ludową historycznej Sądecczyzny. Na przeszło 20 hektarach zgromadzono tu blisko 70 różnych obiektów, zgrupowanych w kilkunastu zespołach. Obejrzeć można tu m.in. XVII wieczny dwór szlachecki, folwark dworski, XVIII wieczną cerkiew łemkowską, osadę Cyganów Karpackich oaz liczne zagrody chłopskie. Osobną ekspozycję parku etnograficznego stanowi Miasteczko Galicyjskie. Przedstawia one wierną rekonstrukcję galicyjskiej, małomiasteczkowej zabudowy z przełomu XIX i XX wieku.
Zdjęcia [5]
Nowy Sącz
Miasta lamia· 588
Nowy Sącz
Miasta lamia· 631
Nowy Sącz
Miasta lamia· 612
Nowy Sącz
Miasta lamia· 650
Nowy Sącz
Miasta lamia· 601
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas