Dürnstein

Austria
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Dolna Austria
Populacja: 911
Powierzchnia: 16 km²
Strona Internetowa: www.duernstein.at
GPS: N: 48°23'44.88", E: 15°31'10.73"
Dürnstein
Dürnstein - panorama
Dürnstein to zabytkowe miasto w Austrii, położone nad Dunajem na terenie malowniczej Doliny Wachau. Jego historia sięga czasów średniwiecznych, kiedy to wzniesiono tu pierwszy warowny gród obronny, który pozwalał kontrolować miejscowy przełom Dunaju. Wówczas nosił on nazwę Duerrstein, która stanowiła połączenie dwóch niemieckich słów: dürr (sucha) oraz stein (skała). W 1140 roku grodzisko zastąpione zostało kamiennym zamkiem. W drugiej połowie XII wieku w murach twierdzy austriacki cesarz Leopold V więził pojmanego w czasie powrotu z III Wyprawy Krzyżowej ówczesnego króla Anglii - Ryszarda Lwie Serce (1157-1199). Przetrzymywany był on na zamku przeszło 2 lata po czym przekazany został w ręce cesarza Henryka VI Hohenstaufa, który za oswobodzenie króla uzyskał sowity okup (jak podają zapiski historyczne było to 150 tysięcy marek w srebrze). Na początku XV wieku bracia Augustianie założyli w Dürnstein klasztor, a 1476 roku miasto otrzymało herb od ówczesnego arcyksięcia austriackiego Cesarza Fryderyka III Habsburga (1415-1493). W 1645 roku w czasie wojny trzydziestoletniej (konflikt zbrojny trwający od 1618 do 1648 pomiędzy protestanckimi państwami Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a katolicką dynastią Habsburgów) miasto wraz z zamkiem zostały zniszczone przez szwedzkie wojska dowodzone przez generała Lennarta Torstenssona (1603-1651). Po wojnie większość zabudowy miejskiej została odbudowana. Wtedy też nastąpiła przebudowa miejscowego klasztoru w ówcześnie modnym barokowym stylu.

Zwiedzanie
Obecnie Dürnstein stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Doliny Wachau. Każego roku miasto odwiedzane jest przez blisko 2 miliony turystów. Do czasów obecnych zachowały się tu średniowieczne mury obronne, które ciągną się aż do górujących nad okolicą okazałych ruin zamku. Na starym mieście znajduje się wiele niezwykle kolorowych i bogato zdobionych kamienic nad którymi góruje monumentalna pastelowo-niebieska wieża barokowej kolegiaty Wniebowzięcia Marki Bożej (dawny klasztor Augustianów). Dolina Wachau to jeden z piękniejszych zakątków Austrii, który w 2000 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [9]
Dürnstein
Miasta zenial· 341
Dürnstein
Miasta zenial· 367
Dürnstein
Miasta zenial· 305
Dürnstein
Miasta zenial· 327
Dürnstein
Miasta zenial· 287
Dürnstein
Miasta zenial· 303
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Austrii pochodzi słynny aktor i były gubernator stanu Kalifornia Arnold Alois Schwarzenegger. Urodził się on w 1947 roku w niewielkiej wiosce Thal na przedmieściach Grazu. Po zdobyciu w 1967 roku tytułu Mr. Universe wyjechał Do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął swoją aktorską karierę. Jego pierwszą rolą była tytułowa postać w filmie nakręconym w 1970 roku Herkules w Nowym Jorku.
Reklama
Polub nas