Skansen Wolin-Jomsborg-Vineta

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Województwo: Zachodniopomorskie
Miejscowość: Wolin
Strona Internetowa: www.jomsborg-vineta.com
GPS: N: 53°50'27.67", E: 14°37'13.94"
Skansen Wolin-Jomsborg-Vineta
Skansen Wolin-Jomsborg-Vineta - panorama
W kwietniu 2008 roku na znajdującej się w granicach administracyjnych Wolina wyspie Ostrów Recławski otwarty został średniowieczny skansen Wolin-Jomsborg-Vineta. Założeniem projektu stworzonego przez Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów była budowa wiernych replik wczesnośredniowiecznych (IX-XI wiek) chat, domostw i budynków gospodarczych jakie spotkać można było wówczas na terenie Wolina. Ostatecznie powstało tu 27 obiektów historycznych, które otoczone zostały wałami i umocnieniami z czterema bramami wejściowymi.
W trakcie zwiedzania można obejrzeć można także wnętrza chat gdzie przyjrzeć się można replikom mebli i narzędzi i przedmiotów codziennego sprzed blisko 1000 lat.
Dla najmłodszych przygotowano specjalne warsztaty na których nauczyć można się strzelać z łuku, jak wytwarzać pergamin czy ulepić z gliny garnek.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas