Skansen Wolin-Jomsborg-Vineta

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Województwo: Zachodniopomorskie
Miejscowość: Wolin
Strona Internetowa: www.jomsborg-vineta.com
GPS: N: 53°50'27.67", E: 14°37'13.94"
Skansen Wolin-Jomsborg-Vineta
Skansen Wolin-Jomsborg-Vineta - panorama
W kwietniu 2008 roku na znajdującej się w granicach administracyjnych Wolina wyspie Ostrów Recławski otwarty został średniowieczny skansen Wolin-Jomsborg-Vineta. Założeniem projektu stworzonego przez Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów była budowa wiernych replik wczesnośredniowiecznych (IX-XI wiek) chat, domostw i budynków gospodarczych jakie spotkać można było wówczas na terenie Wolina. Ostatecznie powstało tu 27 obiektów historycznych, które otoczone zostały wałami i umocnieniami z czterema bramami wejściowymi.
W trakcie zwiedzania można obejrzeć można także wnętrza chat gdzie przyjrzeć się można replikom mebli i narzędzi i przedmiotów codziennego sprzed blisko 1000 lat.
Dla najmłodszych przygotowano specjalne warsztaty na których nauczyć można się strzelać z łuku, jak wytwarzać pergamin czy ulepić z gliny garnek.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1771 roku zaledwie 40% ludności I Rzeczpospolitej posługiwała się językiem polskim. Zamożna szlachta bardzo często mówiła lepiej po francusku czy włosku. Pojęcie narodu polskiego w tym czasie nie istniało, nie istniały bowiem w Europie państwa narodowe. Nowoczesny nacjonalizm pojawił w całej swojej krasie dopiero w XIX wieku.
Reklama
Polub nas