Salzburg

Austria     UNESCO
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Salzburg
Populacja: 147 685
Powierzchnia: 65 km²
GPS: N: 47°48'1.80", E: 13°2'39.88"
Salzburg
Salzburg - panorama
Salzburg to zabytkowe miasto w północno-zachodniej Austrii, położone nad rzeką Salzach w otoczeniu czterech malowniczych wzgórz. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu celtycka osada. W późniejszym czasie tereny te zostały zajęte przez Rzymian, którzy utworzyli tu jedno ze swoich miast zwane Municipium Claudium Iuvavum. Po upadku Cesarstwa, pod koniec VII wieku przybyły w te rejony z Bawarii św. Rupert założył tu jeden z pierwszych niemieckojęzycznych klasztorów. Został on także pierwszym biskupem Salzburga i dziś uważany jest za założyciela miasta. To właśnie on nadał miastu jego obecną nazwę Salzburg, która oznacza "Zamek Solny". Swój złoty okres Salzburg przeżywał w czasie średniowiecza, kiedy to stał się siedzibą biskupstwa. Wtedy też miasto wzbogaciło się dzięki handlowi solą. Pod koniec XIV wieku Salzburg uzyskał niezależność od Bawarii i stał się siedzibą Arcybiskupstwa Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Władcy Salzburga, zainspirowani przez Włochów, wznieśli u stóp Alp, "niemiecki Rzym", będącą kwintesencją barokowego miasta fontann, kopuł kościelnych oraz wież. Kolorowo tynkowane domy oraz niezliczone place, kościoły i fontanny nadają Salzburgowi włoską atmosferę. W mieście dominuje barok. Niemal wszystkie dawne romańskie czy gotyckie budowle na przełomie XVII i XVIII wieku zostały przebudowane zgodnie z ówczesnym dominującym nurtem architektury. Podczas Kongresu Wiedeńskiego w 1815 roku Salzburg został ostatecznie zwrócony Austrii.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Salzburga jest górujący nad miastem monumentalny Zamek Hohensalzburg. Jest to jedna z największych średniowiecznych warowni na terenie środkowej części Europy jaka zachowała się w tak dobrym stanie. Forteca ta wznoszona i rozbudowywana była przez przeszło sześć kolejnych stuleci. Zwiedzając miasto warto także obejrzeć m.in. katedrę św. Ruperta (Salzburger Dom), klasztor św. Piotra, kościół franciszkanów, klasztor Benedyktynek Nonnberg, kościół św. Sebastiana oraz znajdujące się poza centrum miasta pałace Hellbrunn i Mirabell. W 1996 roku zabytkowe stare miasto w Salzburgu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki
- W 1756 roku w Salzburgu urodził się słynny austriacki kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart. Obecnie w domu rodzinnym artysty mieści się muzeum, w którym obejrzeć można m.in. dziecięce skrzypki Wolfganga, jego skrzypce koncertowe, klawikord, fortepian młoteczkowy oraz liczne portrety i listy rodzinne.
Zdjęcia [78]
Salzburg
Miasta Andrzej· 1082
Salzburg
Miasta Andrzej· 995
Salzburg
Miasta Andrzej· 1009
Salzburg
Miasta Andrzej· 1018
Salzburg
Miasta Andrzej· 1006
Salzburg
Miasta Andrzej· 980
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Według oficjalnych danych w Austrii żyje około 30 tysięcy Słoweńców. Jest to druga co do wielkości grupa etniczna kraju. Większość z nich mieszka w południowo-wschodniej Karyntii wzdłuż granicy ze Słowenią.
Reklama
Polub nas