Graz

Austria     UNESCO
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Styria
Populacja: 257 328
Powierzchnia: 127 km²
Strona Internetowa: www.graztourismus.at
GPS: N: 47°4'0.00", E: 15°25'60.00"
Graz
Graz - panorama
Graz to zabytkowe miasto w południowo-wschodniej Austrii, położone nad rzeką Murą, u podnóża Alp Styryjskich. Jest to drugie co do wielkości (po Wiedniu) miasto w Austrii, które zamieszkiwane jest przez przeszło 250 tysięcy osób. Nazwa miasta pochodzi od słoweńskiego słowa Gradec, które po przetłumaczeniu oznacza gród lub mały zamek. Związane jest to z tym, że Graz założony został w miejscu dawnej słowiańskiej osady. Najstarsze pisemne wzmianki o mieście pochodzą z drugiej połowy XI wieku. Wtedy to stanowiło ono siedzibę władców Styrii. W 1281 roku ówczesny król niemiecki - Rudolf I Habsburg (1218-1291) nadał Graz prawa miejskie, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Wtedy też na okolicznym wzgórzu (Schlossberg) rozpoczęto rozbudowę miejscowej twierdzy. W przyszłości miała ona chronić miasto przez atakami tureckimi. W średniowieczu Graz stanowił jedno z ważniejszych centrów politycznych Europy. To właśnie tutaj znajdowała się siedziba członków styryjskiej gałęzi dynastii Habsburgów, a potem samego cesarza Fryderyka III. Po czasach tych w mieście pozostało wiele miejsc na których umieszczone jest słynne motto AEIOU: Austria Est Imperare Orbi Universo (Austria rządzi światem). Pod koniec XVI wieku w mieście założony został pierwszy uniwersytet. W 1809 roku twierdzę w Grazie bez powodzenia próbowały zdobyć wojska napoleońskie.

Zwiedzanie
Obecnie Graz to jedno z najładniejszych miast Austrii. Zachowało się wiele ciekawych zabytkowych budowli. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m in. XV wieczną gotycką katedrę św. Idziego (Domkirche), XIX wieczny ratusz, znajdujące się w sąsiedztwie katedry barokowe Mauzoleum Ferdynanda II, XVII wieczny Arsenał, kościół pielgrzymkowy Mariatrost, renesansowy Landhaus (siedziba parlamentu styryjskiego) oraz pozostałości górującego nad miastem Zamku Schlossberg ze słynną wieżą zegarową Uhrturm. Budowla ta stanowi obecnie jeden z symboli miasta, jej charakterystycznym elementem są wskazówki. Zamontowane są one odwrotnie niż jest to robione w normalnych zegarach. Większa wskazuje godziny, a mniejsza (którą dodano wiele lat później) minuty. Na górę zamkową można dostać się znajdująca się wewnątrz góry szklaną windą lub kursująca co 15 min kolejką zębatą Schlossbergbahn.
W 2000 roku zabytkowe stare miasto Grazu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [70]
Graz
Miasta carston· 1293
Graz
Miasta carston· 1189
Graz
Miasta carston· 985
Graz
Miasta carston· 1117
Graz
Miasta carston· 1035
Graz
Miasta carston· 1991
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Flaga narodowa Austrii jest jedną z najstarszych na świecie. Pochodzi prawdopodobnie z przełomu XII i XIII wieku. Legenda głosi, że jej kolor (czerwono, biało, czerwony) nawiązuje do zakrwawionej podczas bitwy w 1191 roku białej tuniki księcia Leopolda V Babenberga.
Reklama
Polub nas