Parnawa - panorama

Parnawa to miasto portowe i zarazem uzdrowisko oraz popularny letni kurort turystyczny w południowej Estonii, położony przy ujściu rzeki Parnawy (Pärnu jõgi) do do Morza Bałtyckiego. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to członkowie Zakonu Kawalerów Mieczowych (niemiecki zakon rycerski w Inflantach, założony w oparciu o regułę templariuszy w Rydze przez biskupa Alberta von Buxhövdena) założyli tu jedną ze swoich osad. Jeszcze w tym samym wieku Parnawa otrzymała prawa miejskie, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Na początku XV wieku miasto stało się członkiem Hanzy (związek miast handlowych Europy Północnej z czasów średniowiecza i początku ery nowożytnej) i przez wiele stuleci rywalizowało z Tallinem i Rygą o status najważniejszego portu handlowego w tej części Bałtyku. W 1561 roku Parnawa wraz z całym państwem dawnego Zakonu Kawalerów Mieczowych została wcielone do Rzeczypospolitej. W 1588 roku w czasach panowania Zygmunta III Wazy miasto podniesione zostało do rangi stolicy jednego z województw Rzeczpospolitej w Inflantach. Niespełna pół wieku później Parnawa została podbita i zajęta przez Szwedów, a na początku XVIII wieku miasto dostało się we władanie Rosji pod panowaniem której pozostawało aż do ogłoszenia niepodległości przez Estonię w 1918 roku. W tym czasie Parnawa znana była już bardziej jako uzdrowisko i ośrodek żeglarski niż ważny port handlowy. Powstał wtedy m.in. park oraz klub jachtowy.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Parnawie zachowało się kilka zabytkowych budowli. Najciekawsze z nich to m.in. XVII wieczny budynek ratusza miejskiego, wzniesiona w latach 1764-1768 cerkiew św. Katarzyny, ceglany budynek hotelu Bristol, XVIII wieczna cerkiew św. Elżbiety oraz pozostałości murów obronnych z basztami: Bramą Tallińską i Czerwoną Basztą. W mieście znajduje się także wiele niezwykle malownicza kilkukilometrowa piaszczysta plaż, która latem oblegana jest przez wczasowiczów. Wzdłuż niej ciągnie się promenada, która stanowi ulubione miejsce spacerowiczów oraz miłośników rowerów i rolek. W sezonie organizowanych jest tu wiele imprez i wydarzeń kulturalnych. Najpopularniejsze z nich to m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Antropologicznych, Festiwal Davida Oistrakha, Festiwal Organowy, Dni Bluesa, Dni Hanzeatyckie i Rękodzieła czy koncert jazzowy.

Ciekawostki

  • W Parnawie do szkół chodzili m.in. najbardziej znany estoński polityk okresu międzywojennego, współtwórca państwowości estońskiej i wielokrotny premier Konstantin Päts, oraz najsłynniejsza Estonka, XIX wieczna poetka Lydia Koidula. Obecnie uznawana jest za "matkę" estońskiej sztuki dramatycznej. W szkole do której uczęszczała znajduje się dziś muzeum poświęcone jej życiu.

mail

Multimedia