Spoleto

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Umbria
Populacja: 32 930
Strona Internetowa: www.comunespoleto.gov.it
GPS: N: 42°44'43.20", E: 12°44'18.35"
Spoleto
Spoleto - panorama
Spoleto to miasto w północnych Włoszech, położone na malowniczym wzniesieniu u podnóża Apeninów. Jego początki sięgają VI wieku p.n.e., kiedy to rejony obecnego miasta zasiedlone zostały przez plemię Umbrów, których w późniejszym czasie wyparli Etruskowie. Od początku swojego istnienia miasto odgrywało ważną rolę w regionie. W 241 roku p.n.e. Rzymianie założyli tu swoją kolonię i wtedy to nastąpił pierwszy rozkwit miasta. Z tego okresu zachowało się do czasów obecnych wiele zabytkowych budowli. W 572 roku n.e. miasto stało się stolicą założonego przez longobardzkiego księcia Faroalda I - Księstwa Spoleto, które w X wieku połączone zostało z Kapuą i Benevento. Pod koniec XII wieku wieku Spoleto dostało się pod panowanie papieży, a na przełomie XIII i XIV stulecia miasto prowadziło, z różnym skutkiem, szereg lokalnych wojen z sąsiednimi miastami: Perugią i Terni. Obecnie miasto znane jest przede wszystkim z odbywającego się co roku Festival dei Due Mondi, jednego z ważniejszych europejskich festiwali muzyki i sztuki.

Zwiedzanie
Najbardziej znanymi zabytkami Spoleto są wybudowany w okresie średniowieczna na dawnym rzymskim akwedukcie monumentalny most Ponte delle Torri oraz wzniesiona na polecenie papieża Innocentego III górująca nad miastem twierdza Rocca Albornoziana di Spoleto. Warto także zobaczyć wzniesioną w XII i przebudowaną XV-XVII wieku o bogato zdobionej fasadzie katedrę di Santa Maria Assunta. Wnętrza świątyni skrywają freski znanego florenckiego malarza Fra Lippa Lippiego oraz Madonnę z Dzieciątkiem Pinturicchia. Dzwonnicę katedry zbudowano z kamienia pochodzącego z tutejszego rzymskiego amfiteatru. Pozostałe ważne zabytki Spoleto to m.in. pochodzące z I wieku p.n.e. ruiny teatru oraz łuk triumfalny Druzusa i Germanika, wzniesiona w IV wieku Bazylika San Salvatore (najstarsza świątynia miasta), XII wieczny plac Palazzo Comunale, XVII wieczny barokowy Kościół S. Filippo oraz pozostałości rzymskich murów obronnych (Porta della Fuga).
Zdjęcia [3]
Spoleto
Miasta snowman· 752
Spoleto
Miasta snowman· 848
Spoleto
Miasta snowman· 801
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Główną cechą charakterystyczną włoskich mężczyzn jest przywiązanie do matki, które wykracza poza zwykłe więzy rodzinne. Ta bliska relacja pokutuje przez całe życie, aż do starości i przejawia się w rozpaczliwej potrzebie bycia kochanym i rozumianym. Klasyczna włoska mama jest wielkoduszna, nadopiekuńcza i natrętna. Rodzina pozostaje podstawą tradycyjnego włoskiego społeczeństwa, a kult matki (mammismo), jest jej kamieniem węgielnym. Wizerunek matki ma bardzo często znaczący wpływ na wybór przyszłej małżonki.
Reklama
Polub nas