Fermo

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Marche
Populacja: 37 869
GPS: N: 43°9'40.24", E: 13°43'6.33"
Fermo
Fermo to miasto we wschodnich Włoszech, położone na malowniczym wzgórzu (319 metrów n.p.m.) w odległości około 6 km od Adriatyku. Historia miasta sięga czasów starożytnych kiedy to znajdowała się tu jedna z proetruskich osad. W późniejszym czasie dostało się ono pod panowanie Rzymian, którzy utworzyli tu jedną ze swoich ważniejszych kolonii. Z tego okresu zachował się teatr antyczny oraz monumentalne podziemne cysterny na wodę.
Po upadku Cesarstwa miasto przejęli Longobardowie a później dostało się we władanie Franków. W okresie średniowiecza Fermo stanowiło przedmiot zatargów pomiędzy władzą świecką a kościołem katolickim. W XVI wieku miasto dostało się na kolka wieków pod panowanie papieskie. To właśnie w tym czasie wzniesiono tu przeszło 20 kościołów a także rozbudowano znajdującą się w centrum miasta monumentalną romańsko-gotycką Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Santa Maria Assunta in Cielo).
Poza obiektami sakralnymi w mieście znajduje się take wiele pięknych fontann oraz oraz liczne pałace. Do najciekawszych z nich należą m in. stanowiący obecnie siedzibę biblioteki miejskiej Palazzo Palazzo dell'Università oraz nigdy nie ukończony Palazzo Maggiori.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Odwiedzając Wenecję na pewno natkniemy się gdzieś na wizerunek skrzydlatego lwa. Jest on symbolem św. Marka (jednego z ewangelistów), który jest patronem Wenecji. Złoty lew to także główna nagroda na corocznym europejskim festiwalu filmowym w Wenecji.
Reklama
Polub nas