Ascoli Piceno

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Marche
Populacja: 51 140
Powierzchnia: 160 km²
GPS: N: 42°51'19.45", E: 13°34'29.92"
Ascoli Piceno
Ascoli Piceno to otoczone wzgórzami zabytkowe miasto w środkowych Włoszech, położone u zbiegu rzek Tronto i Castellano w odległości 25 km od wybrzeża Morza Adriatyckiego. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu osada, która w 268 roku p.n.e. została przejęta przez Rzymian. Po upadku Cesarstwa miasto było wielokrotnie nękane najazdami barbarzyńców. Pod koniec VI wieku Ascoli Piceno dostało się pod panowanie Longobardów a później Franków.
W 1215 roku miasto odwiedził słynny duchowny, diakon i założyciel zakonu franciszkanów - Franciszek z Asyżu. Na pamiątkę tej wizyty wzniesiono później imponującą świątynię która została nazwana jego imieniem (Chiesa di San Francesco).
W 1860 roku miasto zostało włączone do nowo powstałego Zjednoczonego Królestwa Włoch.
Do najważniejszych zabytków Ascoli zaliczyć możemy m in. wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku monumentalny Pałac Kapitański (Palazzo Capitani del Popolo), katedrę św. Emidiusza (Cattedrale di Sant'Emidio), romańskie Baptysterium San Giovanni, gotycki Kościół św Franciszka, średniowieczny kamienny Most Tufillo, XIII wieczną Pustelnię św. Marka, XVII wieczny Pałac Rządowy (Palazzo del Governo), Fort Malatesta, ruiny starożytnego teatru rzymskiego oraz wybudowany w 1954 roku górujący nad miastem przeszło 20 metrowy Pomnik Chrystusa Zbawiciela (Statua del Cristo Redentore).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Główną cechą charakterystyczną włoskich mężczyzn jest przywiązanie do matki, które wykracza poza zwykłe więzy rodzinne. Ta bliska relacja pokutuje przez całe życie, aż do starości i przejawia się w rozpaczliwej potrzebie bycia kochanym i rozumianym. Klasyczna włoska mama jest wielkoduszna, nadopiekuńcza i natrętna. Rodzina pozostaje podstawą tradycyjnego włoskiego społeczeństwa, a kult matki (mammismo), jest jej kamieniem węgielnym. Wizerunek matki ma bardzo często znaczący wpływ na wybór przyszłej małżonki.
Reklama
Polub nas