Benevento

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Kampania
Miejscowość: Benewent
Populacja: 62 289
Powierzchnia: 129 km²
GPS: N: 41°7'53.20", E: 14°46'38.27"
Benevento
Benevento - panorama
Benewento to miasto w środkowych Włoszech, położone w południowej części historycznego regionu Sannio. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu osada warowna Samnitów. Podczas wojen samnickich w 268 p.n.e. roku została zdobyta i opanowana przez Rzymian. To właśnie tutaj w 275 roku p.n.e. została stoczona słynna bitwa pomiędzy królem Epiru - Pyrrusem a wojskami Rzymskimi. Bitwę tą wygrali Rzymianie, a sam Pyrrus znany jest dziś z porzekadła pyrrusowe zwycięstwo, które to zyskał po stoczeniu wielu zaciętych i czasem wygranych bitew okupionych ogromnymi stratami wojennymi. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Longobardów. W X wieku Benewento stało się siedzibą arcybiskupstwa. Pod wpływami kościoła miasto pozostawało aż do 1860 roku, kiedy to zostało wcielone do Królestwa Zjednoczonych Włoch.

Zwiedzanie
Do czasów obecnych w mieście zachowało się wiele zabytkowych budowli. Do najważniejszy z nich zaliczyć można m in. pochodzące z I wieku n.e. pozostałości rzymskiego teatru, wzniesiony w 114 r. na pamiątkę zakończenia budowy drogi łączącej Benewent z portem w Brindisi - Łuk Trajana, kamienny Most Leproso, romańską Katedrę (Cattedrale Metropolitana di Santa Maria de Episcopio), pochodzący z VIII wieku bizantyjski kościół Chiesa di Santa Sofia, kościół św Bartłomieja, zamek obronny (Rocca dei Rettori) oraz pozostałości obwarowań miejskich.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Język włoski to nie tylko słowa, ale także i kilkaset gestów. Żywa gestykulacja stanowi potężne narzędzie w zakresie porozumiewania się między ludźmi. We Włoszech język ciała jest tak samo ważny jak komunikacja werbalna. Stanowi on niezastąpioną pomoc w przekazywaniu podczas rozmowy emocji. Odwiedzając półwysep Apeniński nie należy więc ekspresyjnej gestykulacji czy mimiki twarzy miejscowej ludności traktować jako zwykłego wymachiwania rękami czy grymaszenia. Przykładem najczęściej spotykanego gestu jest zetknięcie kciuka z palcem wskazującym, oznaczające pełne zadowolenie.
Reklama
Polub nas