Portovenere

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Liguria
GPS: N: 44°3'1.30", E: 9°50'4.67"
Portovenere
Portovenere - panorama
Portovenere. to malownicze miasteczko w północno-zachodnich Włoszech, położone pomiędzy Zatoką Poetów, a stromą skalistą Rivierą di Levante, na wysuniętym cyplu w południowej Ligurii. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada rybacka. W późniejszym czasie Portovenere stało się bazą floty bizantyjskiej, jednak w VII wieku po upadku Cesarstwa zostało najechane i doszczętnie zniszczone przez Longobardów. W czasie średniowiecza miasto znajdowało się pod rządami Genueńczyków. Top właśnie w czasie ich panowania wzniesiony został górujący nad miastem okazały zamek. Ponowny rozwój Portovenere nastąpił dopiero pod koniec XVIII stulecia, kiedy to miasto dostało się pod jurysdykcje francuską. W 1815 roku Portovenere zostało włączone do Królestwa Sardynii, a w 1861 roku stało się częścią Zjednoczonego Królestwa Włoch. W 1997 roku Portovenere wraz z całym Parkiem Narodowym Cinque Terre zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Portovenere - Plan

Zwiedzanie
Jednym z ciekawszych zabytków Portovenere jest górujący nad miastem okazały średniowieczny zamek Diora (Castello di Porto Venere). Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to wzniesione zostały tu pierwsze umocnienia. Wtedy to okoliczne tereny znajdowały się pod kontrolą Republiki Genui. W kolejnych stuleciach warownia była sukcesywnie powiększana i przebudowywana. Zamek stanowił przedmiot częstych ataków rywalizującej z Genuą, Republiki Pizy. Swój obecny kształt twierdza uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XVII wieku. Z murów zamku rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz wybrzeża. Pozostałe ważne zabytki Portovenere to m.in. romański kościół św. Wawrzyńca (Chiesa di San Lorenzo), usytuowany na skalistym cyplu XIII wieczny gotycki kościół św. Piotra (Chiesa di San Pietro), Jaskinia Lorda Byrona (La Grotta di Byron), budynek ratusza miejskiego (dawny klasztor św. Franciszka), prowadząca na główną ulicę starego miasta (Capellini) zabytkowa Brama Miejska oraz XIX wieczne forty wojskowe (Forte Cavour, Forte Umberto). W samym miasteczku jak i jego okolicach znajdują się także liczne plaże słynące z krystaliczne czystej wody a także silnych prądów Morza Liguryjskiego. Wokół wybrzeża Portovenere znajdują się także trzy malownicze wyspy. Na największą z nich, Palmaria można dopłynąć statkiem z miejscowego portu. Dwie pozostałe (Tino i Tinetto) z uwagi na lokalizację portu wojskowego NATO w La Spezia nie są dostępne dla turystów.
Zdjęcia [5]
Portovenere
Miasta miki· 346
Portovenere
Miasta miki· 361
Portovenere
Miasta miki· 359
Portovenere
Miasta miki· 363
Portovenere
Miasta miki· 390
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Znajdująca się na Sycylii - Etna (3340 metry n.p.m.) jest najwyższym czynnym wulkanem Europy i najwyższą górą Włoch poza masywem alpejskim. Kratery oraz zbocza Etny w okresie zimowym bardzo chętnie są wykorzystywane przez narciarzy. Jeden ze starożytnych mitów opowiada, że jakoby we wnętrzu wulkanu żyje stugłowy olbrzym Tyfon, który został zamknięty tam przez Zeusa.
Reklama
Polub nas