Rapallo - panorama

Rapallo to miasto i zarazem popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy w północno-zachodnich Włoszech, położony nad Morzem Liguryjskim na słynnej Riwierze Włoskiej stanowiącej przedłużenie Riwiery Francuskiej (Lazurowego wybrzeża). Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu założona prawdopodobnie przez Etrusków osada. Jakiś czas później została podbita i przejęta przez Rzymian, którzy utworzyli tu jedną ze swoich kolonii. Po upadku Cesarstwa osada była kilkukrotnie najeżdżana i łupiona przez Longobardów i Franków. W zapiskach historycznych Rapallo pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z X stulecia. Na przestrzeni wieków miasto było wielokrotnie najeżdżane i niszczone przez piratów, flotę Wenecką, a także okręty Republiki Genui. Ostatecznie na początku XIII wieku zostało zajęte przez Genueńczyków, pod których panowaniem pozostawało aż do wojen napoleońskich. W połowie XVI wieku zapadła decyzja o budowie nad brzegiem morza warownego fortu, który miał zapewnić miastu ochronę przed nasilającymi się atakami piratów.
W latach dwudziestych ubiegłego wieku (1920 i 1922) w Rapallo podpisano dwa traktaty pokojowe. Pierwszy z nich regulował spory terytorialne pomiędzy Włochami, a Królestwem Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Drugi zaś, podpisany został pomiędzy Niemcami, a Rosja Sowiecką przerywając tym samym jej izolację na arenie światowej.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Rapallo zachowało się wiele zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. neoklasycystyczna bazylika św. Gerwazego i Protazego (Basilica dei Santi Gervasio e Protasio), XV wieczna wieża strażnicza Fieschi Torre Civica, XI wieczny kościół św. Stefana (Pieve di Santo Stefano), usytuowane na jednym z okolicznych wzgórz Sanktuarium Matki Bożej Montallegro (Santuario di Nostra Signora di Montallegro), ruiny XIII wiecznego klasztoru Valle Christi, XVI wieczny kościół św. Franciszka z Asyżu (Chiesa di San Francesco), dawny klasztor Klarysek (obecnie siedziba Muzeum Gaffoglio) oraz będący jednym z symboli miasta XVI wieczny zamek (Castello di Rapallo).
Wzdłuż wybrzeża w Rapallo ciągnie się niezwykle malownicza promenada Lungomare Vittorio Veneto przy której natrafić można na kilka piaszczystych plaż, które latem oblegane są przez turystów. Miasto stanowi także dogodną bazę wypadową do zwiedzania Riwiery Włoskiej.

Ciekawostki

  • W Rapallo znaczną część swojego życia spędził znany angielski eseista, pisarz satyryczny i rysownik-karykaturzysta Sir Henry Maximilian Beerbohm. Jego najbardziej znanym dziełem jest wydana w 1911 roku powieść zatytułowana Zuleika Dobson.

mail

Multimedia