Zamek Chojnik

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Dolnośląskie
Miejscowość: Sobieszów
GPS: N: 50°50'2.63", E: 15°38'38.15"
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik - panorama
Sobieszów to obecnie dzielnica Jeleniej Góry (dawniej samodzielne miasto), położna u stóp góry malowniczej Chojnik (612 metrów n.p.m.) na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Główną atrakcją turystyczną są tu usytuowany na szczycie góry ruiny średniowiecznego zamku obronnego. Pierwsza kamienna warownia w Sobieszowie wzniesiona została prawdopodobnie już w pierwszej połowie XIV wieku z inicjatywy ówczesnego księcia świdnicko-jaworskiewgo Bolka II Małego. Twierdza ta powstała w miejscu dawnego drewnianego grodu warownego. Budowa nowego zamku trwała około 10 lat, a jej główną funkcją miała być ochrona nowo zdobytych terenów przy granicy z Czechami. Po śmierci księcia warownia przeszła w ręce możnego rycerza Schoffa II zwanego Gotshe, będącego protoplastą słynnego rodu Schaffgotschów. W kolejnych stuleciach warownia była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana. Dzięki korzystnemu położeniu nad przepaściami i licznymi urwiskami, mimo wielu ataków i oblężeń zamek nigdy nie został zdobyty. Większe zniszczenia powodowane były głownie przez pożary wzniecane wskutek uderzeń pioruna. Po jednym z takich wypadków jaki miał miejsce w drugiej połowie XVII wieku twierdza nie została odbudowana i zaniedbana zaczęła stopniowo popadać w ruinę. W XIX wieku zamek stał się jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych chętnie odwiedzanych przez kuracjuszy z pobliskiego uzdrowiska w Cieplicach. Warownię odwiedzały m in. takie osobistości jak król niemiecki Fryderyk Wilhelm II z żoną Luizą, księżna Izabella z Flemingów Czartoryska, czy przyszły cesarz Wilhelm I. W 1822 roku w północnej bastei zamku założono gospodę, która funkcjonuje do czasów dzisiejszych. Obecnie częściowo odrestaurowany i osnuty wieloma zamek przyciąga każdego roku prawdziwe rzesze turystów. Do warowni prowadzi kilka wytyczonych szlaków turystycznych. Na dziedzińcu możemy zobaczyć oryginalny XVI wieczny pręgierz, a także zakupić bity na miejscu denar Jagiełly. Dla odwiedzających udostępniona jest także wieża zamkowa z której rozpościera się malownicza panorama Sudetów oraz dolnej części warowni. Przy dobrej przejrzystości powietrza dostrzec można stąd Śnieżkę.
Każdego roku miejscowe Bractwo Rycerskie organizuje w murach warowni jeden z największych w Polsce turniejów kuszniczych "O Złoty Bełt Zamku Chojnik".
Ceny biletów
- normalny: 5 PLN
- ulgowy: 3 PLN
Godziny otwarcia
- luty-marzec - godz. 10:00-16:00
- kwiecień-czerwiec - godz. 10:00-17:00
- lipiec-sierpień - godz. 10:00-18:00
- wrzesień - październik - godz. 10:00-17:00
- październik-listopad - godz. 10:00-16:00
Zdjęcia [28]
Zamek Chojnik
Zamki i pałace jarko· 703
Zamek Chojnik
Zamki i pałace johnny· 470
Zamek Chojnik
Zamki i pałace jarko· 902
Zamek Chojnik
Zamki i pałace jarko· 768
Zamek Chojnik
Zamki i pałace jarko· 784
Zamek Chojnik
Zamki i pałace jarko· 817
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W latach osiemdziesiątych XX wieku w Stoczni Gdańskiej zbudowany został kadłub imponującej pięciomasztowej fregaty (pasażerski wycieczkowiec żaglowy) Royal Clipper. Jednostka ta ma przeszło 133 metry długości i 16 szerokości co czyni z niej największy żaglowiec na świecie. Obecnie stanowi on flagowy statek floty Star Clippers i pływa głównie po Morzu Karaibskim oraz Śródziemnym.
Reklama
Polub nas