Ferrara - panorama

Ferrara to miasto w północnych Włoszech położone nad rzeką Pad. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu jedna z rzymskich kolonii. Po upadku Cesarstwa miasto weszło w skład egzarchatu Rawenny, a pod koniec X wieku stało się częścią księstwa Modeny. W połowie XIII wieku Ferrara dostała się pod panowanie członków znamienitego książęcego rodu d'Este. To właśnie za ich rządów miasto przeżywało swój największy okres rozkwitu stając się znaczącym ośrodkiem kulturalnym i architektonicznym regionu. W tym czasie rozpoczęta została budowa zamku, a także założony został uniwersytet. W 1471 roku księciem Ferrary i Modeny został Herkules I d'Este (1431-1505), jeden z najpotężniejszych władców renesansowych Włoch. Na dwór d'Este w Ferrarze przybywało z całego świata wielu znamienitych artystów, malarzy, poetów czy myślicieli. Gościli tu m.in. znany włoski poeta epoki renesansu Francesco Petrarca, Tycjan czy wybitny polski astronom Mikołaj Kopernik. Pod koniec XVI wieku miasto stało się lennem Państwa Kościelnego, a w latach 1794-1814 pozostawało pod okupacją francuską. Wkrótce potem Ferrara dostała się pod kontrolę Austrii, a w 1861 roku wcielona została do Zjednoczonego Królestwa Włoch.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Ferrary i zarazem jest symbolem jest usytuowany w samym sercu starego miasta monumentalny zamek książąt d'Este (Castelo Estanese). Jego budowa rozpoczęta została pod koniec XIV wieku na polecenie markiza Mikołaja II Kulawego (Niccolo II d'Este). Na przestrzeni wieków rezydencja była wielokrotnie powiększana i rozbudowywana. Ten otoczony fosą ceglany budynek z czterema masywnymi bastionami uznano niegdyś za genialne osiągnięcie inżynierii wojskowej. Odwiedzając zamek warto także wspiąć się po 122 stopniach na Torre dei Leoni (Wieże Lwów) gdzie znajdują się ogrody dachowe w których rosną drzewa cytrusowe. Innym ważnym zabytkiem Ferrary jest usytuowana przy Piazza della Cattedrale okazała gotycko-renesansowa katedra św. Jerzego i Najświętszej Marii Panny (Cattedrale di San Giorgio Martire). W jej fasadzie uwagę przyciągają bogate zdobienia oraz liczne rzeźbiarskie detale (m.in. scena w której św. Jerzy zabija smoka czy baldach ozdobiony rzeźbami przedstawiającymi Madonnę z Dzieciątkiem). Wejście do katedry strzeżone jest przez parę lwów, których romańskie oryginały stoją w atrium. Barokowe wnętrze świątyni nieco rozczarowuje, ale wszystko wynagradza okazała bizantyjska chrzcielnica oraz zbiór dzieł sztuki z XV i XVI wieku. W mieście znajdują się także jedne z najlepiej zachowanych w całych Włoszech (obok Lukki) średniowieczne renesansowe obwarowania miejskie. Całkowita długość fortyfikacji wraz z bastionami ciągnie się na długości przeszło 9 km. Pozostałe ważne zabytki Ferrarry to m.in. XIII wieczny (przebudowany w latach 1925-1927) budynek ratusza miejskiego (dawna rezydencja rodu d'Este), Klasztor Dominikanów, XVIII wieczny budynek Opery (Teatro Comunale), wybudowany w latach 1493-1503 w stylu włoskiego renesansu Diamentowy Pałac (Palazzo dei Diamanti), bazylika św Jerzego za Murami (Basilica di San Giorgio fuori le mura) oraz liczne renesansowe pałace (Palazzina Marfisa d'Este, Casa Romei, Palazzo Schifanoia) i kościoły.

Ciekawostki

  • Ferrara konkuruje z Turynem o miano włoskiej stolicy czarnej magii. Giorgio de Chirico, który uwiecznił miejscowy zamek na swoich surrealistycznych obrazach, twierdził, że Ferrara była najbardziej magicznym i metafizycznym miejscem na świecie;
  • Ferrara stanowiła także często plan zdjęciowy dla filmów Michelangela Antonioniego (1912-2007).

mail

Multimedia