Zamek Książ

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Dolnośląskie
Miejscowość: Wałbrzych
Strona Internetowa: www.ksiaz.walbrzych.pl
GPS: N: 50°50'35.26", E: 16°17'39.68"
Zamek Książ
Zamek Książ - panorama
Książ to trzeci co do wielkości (po Malborku i Wawelu) zespół zamkowy w Polsce. Rezydencja ta znajduje się na Dolnym Śląsku na malowniczym wzgórzu (395 metrów n.p.m.) w zakolu rzeki Pełcznicy na trasie łączącej Wałbrzych ze Świebodzicami (administracyjnie posiadłość stanowi część miasta Wałbrzych). Historia zamku sięga drugiej połowy XIII wieku, kiedy to z rozkazu księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I wzniesiona została tu pierwsza kamienna twierdza obronna. Wkrótce potem stała się ona ważnym ogniwem w łańcuchu granicznych warowni w którego skład wchodziły również takie zamki jak m in. Cisy, Nowy Dwór, Grodno, Radosno czy Rogowiec. W 1388 roku warownia przejęta została przez cesarza Karola IV, a w 1509 roku stała się własnością wpływowej śląskiej rodziny von Hochberg. To właśnie za ich panowania zamek poddany został kilku większym rozbudowom. Pierwsza z nich miała miejsce w połowie XVI wieku, kiedy to dawna gotycka twierdza została przekształcona w renesansową rezydencję a kolejnej dokonał w latach 1705-1732 Ernst Maksymilian von Hochberg nadając budowli barokowy i wręcz bajkowy kształt. Bogate wnętrza zamek uzyskał na początku XX wieku za panowania Jana Henryka XV Hochberga. Wtedy też wybudowane zostało monumentalne południowo-zachodnie skrzydło zamku z narożnymi wieżami. W czasie II wojny światowej specjalne jednostki niemieckie próbowały stworzyć podziemny system korytarzy łączący Zamek Książ z tajnym podziemnym kompleksem Riese. Docelowo miała to być jedna z kwater Hitlera. Po wojnie splądrowana i zaniedbana rezydencja popadła w ruinę. Obecnie w pełni odremontowany kompleks zamkowy w Książu wraz ze stadniną koni, stanowi główną atrakcję turystyczną Wałbrzycha jak i całego regionu. W jego wnętrzach urządzone zostało muzeum, restauracja oraz hotel. Na zamku działa aktywnie także Bractwo Rycerskie, które regularnie organizuje tu różnego rodzaju imprezy takie jak m in. pokazy walk rycerskich.
Godziny otwarcia
- od 1 kwietnia do 30 września: poniedziałek-piątek w godz. 10:00-17:00, sobota-niedziela w godz.: 10:00-18:00
- od 1 października do 31 marca: wtorek-piątek w godz.: 10:00-15:00, sobota-niedziela w godz.: 10:00-16:00, poniedziałek nieczynne
Zdjęcia [19]
Zamek Książ
Zamki i pałace malby· 150
Zamek Książ
Zamki i pałace malby· 150
Zamek Książ
Zamki i pałace malby· 122
Zamek Książ
Zamki i pałace malby· 131
Zamek Książ
Zamki i pałace malby· 150
Zamek Książ
Zamki i pałace malby· 141
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W latach osiemdziesiątych XX wieku w Stoczni Gdańskiej zbudowany został kadłub imponującej pięciomasztowej fregaty (pasażerski wycieczkowiec żaglowy) Royal Clipper. Jednostka ta ma przeszło 133 metry długości i 16 szerokości co czyni z niej największy żaglowiec na świecie. Obecnie stanowi on flagowy statek floty Star Clippers i pływa głównie po Morzu Karaibskim oraz Śródziemnym.
Reklama
Polub nas