Padwa - panorama

Padwa to zabytkowe miasto w północno-wschodnich Włoszech, położone rzeką Bacchiglione na nizinie Padańskiej. Jest to jedno z największych miast regionu Wenecja Euganejska i zarazem stolica prowincji o tej samej nazwie. Miasto założone zostało w IV wieku p.n.e. przez Wenetów (lub pochodzenia iliryjskiego) jako osada zwana Patavium. W 49 roku p.n.e Padwa uzyskała status municypium rzymskiego, co pozwoliło jej stworzyć własną autonomię administracyjną. Względny pokój i dobrobyt w czasie rzymskiego panowania przyczynił się do dynamicznego rozwoju miasta. Uregulowano wówczas rzeki, wykopano nowe kanały oraz przecinające je liczne mosty. Po upadku cesarstwa Padwa dostała się pod panowanie Bizancjum, a w VII wieku n.e. została podbita i doszczętnie zniszczona przez Longobardów. Życie w Padwie zaczęło się odradzać w IX wieku. Mieszkańcy jednak długo nie cieszyli się spokojem, bowiem w 899 roku miasto zostało ponownie najechane i zniszczone, tym razem przez Węgrów. Miasto ponownie się odrodziło w drugiej połowie XII wieku, stając się bogatym i silnym ośrodkiem regionu. W trzeciej dekadzie XIII wieku w Padwie pojawił się słynny już wówczas w całej Italii pochodzący z Portugalii franciszkanin o imieniu Antoni. Był on niezwykle uzdolnionym i władającym wieloma językami mnichem. Jego najmocniejszym atutem był zaś dar wygłaszania kazań, na które przychodziły zawsze wielkie tłumy ludzi. Mieszkając w Padwie podjął on wówczas z niszczącym tkankę społeczną - zjawiskiem lichwy. Był on także sprawcą wielu cudów, a po śmierci został uznany jednym z najbardziej cenionych kaznodziei XIII wieku i ogłoszony świętym. W XVIII wieku Padwa dostała się pod panowanie Republiki Weneckiej. Jakiś czas później miasto zostało zdobyte przez wojska francuskie, a po pokoju w Campo Formio dostało się we władanie Austrii. Po 1866 roku Padwa wraz z Wenecją stała się częścią utworzonego przez Napoleona I - Królestwa Włoch. Miasto znane jest także z uniwersytetu (niegdyś rywalizował on o prym z uniwersytetem Bolońskim) na którym studiowali lub prowadzili wykłady takie osobistości jak m in. Petrarca, Galileusz, Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski czy Jan Zamoyski.

Zwiedzanie

Obecnie Padwa to przede wszystkim miasto wspaniałych kościołów, a także miejsce do którego licznie przybywają pielgrzymki z całego świata. Główną atrakcją turystyczną miasta jest wspaniała Bazylika św. Antoniego, zwana del Santo. Za życia świętego w miejscu tym znajdował się kościół Santa Maria Mater Domini, który dziś pełni funkcję kaplicy Madonna Mora we wnętrzu Bazyliki. Wewnątrz świątyni znajdują się relikwie oraz Kaplica Grobowa św. Antoniego Padewskiego. Pozostałe ważne zabytki miasta to m in. monumentalna (jedna z największych na świecie) Bazylika św. Justyny (pierwsza patrona Padwy), wielokrotnie przebudowywana Katedra z przylegającym do niej Baptysterium poświęconym św. Janowi Chrzcicielowi, sanktuarium św. Leopolda Mandića, udekorowana malowidłami Giotta di Bondone - Kaplica Scrovegnich, historyczna siedziba uniwersytetu (Palazzo del Bo) z najstarszym teatrem anatomicznym na świecie, kościół Eremitów, XIII wieczny pałac Della Regione, Palazzo del Capitanio oraz XVI wieczny (najstarszy na świecie) ogród botaniczny.

Ciekawostki

  • W Padwie rozgrywa się akcja komedii Williama Szekspira (1564-1616) zatytułowanej Poskromienie złośnicy (Taming of the Shrew);
  • W Padwie urodził się znany włoski poeta, kompozytor i librecista (syn włoskiego malarza miniaturzysty i polskiej hrabianki Józefiny Radolińskiej) Arrigo Boito (1842-1918).

mail

Multimedia