Volterra

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Toskania
Populacja: 11 267
GPS: N: 43°24'5.13", E: 10°51'40.00"
Volterra
Volterra - panorama
Volterra to miasto i zarazem znany ośrodek turystyczny w Toscanii, położony na malowniczym wzgórzu pomiędzy dolinami Val d'Era i Val di Cecina. Historia miasta sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu założona przez Etrusków osada zwana Velathri. W okresie od V do IV wieku p.n.e. miasto przeżywało swój największy okres świetności stając się członkiem ligi skupiającej 12 najpotężniejszych miast Etrurii (tzw. Liga Dwunastu). W III wieku p.n.e. Volterra dostała się ono pod panowanie Rzymian a pod koniec XIV wieku kontrolę nad Volterrą przejęli florentczycy. Do czasów obecnych w Volterrze zachowało się wiele zabytkowych budowli z czasów etruskich i rzymskich. Miasto posiada także bardzo dobrze zachowane mury obronne z dwiema bramami (Porta all'Arco i Porta Diana).

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków Volterry zaliczyć możemy m.in. XII wieczną romańską katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Cattedrale di Santa Maria Assunta), XIII wieczne baptysterium (Battistero di San Giovanni), wzniesiony w XIII wieku i będący najstarszym ratuszem w całej Toskanii Palazzo dei Priori, ruiny rzymskiego teatru, Palazzo Minucci-Solaini z galerią sztuki oraz górująca nad miastem Twierdza Medyceuszy (obecnie miejskie więzienie). Volterra nazywana bywa także miastem z alabastru. Związane jest to z pobliskimi złożami tego surowca, który już od czasów starożytnych służył do tworzenia wielu zdobień architektonicznych miasta. Volterra znana jest też z książki amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer pod tytułem Księżyc w Nowiu, wg której w centrum miasta znajdowało się wielkie skupisko wampirów.
Zdjęcia [41]
Volterra
Miasta tomekw· 1342
Volterra
Miasta tomekw· 1267
Volterra
Miasta tomekw· 1244
Volterra
Miasta tomekw· 1359
Volterra
Miasta tomekw· 1151
Volterra
Miasta tomekw· 1230
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Neapolu pochodzi będąca dumą wszystkich Włochów - pizza. To właśnie tutaj w 1889 roku miejscowy piekarz Raffaele Esposito przyrządził królowej Marghericie (Małgorzacie Sabaudzkiej) pieczony placek posypany tartym serem mozzarella i ziołami, bez którego dziś trudno sobie wyobrazić kuchnię włoską.
Reklama
Polub nas