Volterra

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Toskania
Populacja: 11 267
GPS: N: 43°24'5.13", E: 10°51'40.00"
Volterra
Volterra - panorama
Volterra to miasto i zarazem znany ośrodek turystyczny w Toscanii, położony na malowniczym wzgórzu pomiędzy dolinami Val d'Era i Val di Cecina. Historia miasta sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu założona przez Etrusków osada zwana Velathri. W okresie od V do IV wieku p.n.e. miasto przeżywało swój największy okres świetności stając się członkiem ligi skupiającej 12 najpotężniejszych miast Etrurii (tzw. Liga Dwunastu). W III wieku p.n.e. Volterra dostała się ono pod panowanie Rzymian a pod koniec XIV wieku kontrolę nad Volterrą przejęli florentczycy. Do czasów obecnych w Volterrze zachowało się wiele zabytkowych budowli z czasów etruskich i rzymskich. Miasto posiada także bardzo dobrze zachowane mury obronne z dwiema bramami (Porta all'Arco i Porta Diana).

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków Volterry zaliczyć możemy m.in. XII wieczną romańską katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Cattedrale di Santa Maria Assunta), XIII wieczne baptysterium (Battistero di San Giovanni), wzniesiony w XIII wieku i będący najstarszym ratuszem w całej Toskanii Palazzo dei Priori, ruiny rzymskiego teatru, Palazzo Minucci-Solaini z galerią sztuki oraz górująca nad miastem Twierdza Medyceuszy (obecnie miejskie więzienie). Volterra nazywana bywa także miastem z alabastru. Związane jest to z pobliskimi złożami tego surowca, który już od czasów starożytnych służył do tworzenia wielu zdobień architektonicznych miasta. Volterra znana jest też z książki amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer pod tytułem Księżyc w Nowiu, wg której w centrum miasta znajdowało się wielkie skupisko wampirów.
Zdjęcia [41]
Volterra
Miasta tomekw· 1027
Volterra
Miasta tomekw· 967
Volterra
Miasta tomekw· 980
Volterra
Miasta tomekw· 1041
Volterra
Miasta tomekw· 877
Volterra
Miasta tomekw· 920
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Starożytny Rzym był pierwszym miastem w historii świata którego liczba mieszkańców przekroczyła milion. Dla porównania Londyn osiągnął taki wynik dopiero na początku XIX wieku, a Nowy Jork w 1875 roku.
Reklama
Polub nas